Suriye'deki Kürt güçler Tel Abyad Sınır Kapısı'nı IŞİD'in elinden aldı

Suriye'nin Tel Abyad kenti için Kürt güçleri ile IŞİD arasındaki çatışmalar devam ediyor. Kürt güçleri Tel Abyad Sınır Kapısı'nı IŞİD'in elinden alırken, çatışmalardan kaçarak Türkiye'ye sığınan mülteci sayısı iki günde 5 bini geçti.

ntv.com.tr 15.06.2015 - 21:17

Suriye'deki Kürt güçler Tel Abyad Sınır Kapısı'nı IŞİD'in elinden aldı

Suriye'nin kuzeyindeki Tel Abyad Sınır Kapısı Kürt güçlerin eline geçti.

Tel Abyad için Kürt güçler ile terör örgütü IŞİD arasındaki yoğun çatışmalar yaşanıyor.

Kürt gruplar, başta gümrük binası olmak üzere kente hakim 3 farklı noktaya da bayraklarını astı.

Tel Abyad tamamen kuşatılırken, Kürt güçler Tel Abyad ile Rakka bağlantısını kuran yolun kontrolünü ele geçirdi. Böylece IŞİD'in ikmal yolunun da kesildiği belirtildi.

TÜRKİYE'YE GİRMEYE ÇALIŞIRKEN YAKALANDILAR

Sınırın diğer tarafındaki gerginlik Türkiye'ye de yansıdı. Sınırdan kaçak geçiş yapmaya çalışırken yakalanan 2 kişinin IŞİD militanı olduğu anlaşıldı. Militanlar, üzerleri arandıktan sonra terörle mücadele ekipleri tarafından gözaltına alındı.

ÖSO DA DESTEK VERİYOR

YPG,  ABD hava saldırılarıyla destek verdiği taarruz harekatının devam ettiğini bildiriyor. Tel Abyad'a yönelik saldırılarda Kürt güçlere, Özgür Suriye Ordusu da destek veriyor. Kürt güçler Tel Abyad'ı IŞİD'in elinden alarak Cizre'den Kobani'ye kadar,  Türkiye sınırı boyunca bir şeridi kontrol altında tutmayı hedefliyor.

MÜLTECİ SAYISI 5 BİNİ GEÇTİ

IŞİD ile YPG güçleri arasındaki çatışmadan kaçan bölgedeki halk Akçakale sınır kapısına gelmişti. Türkiye'nin sınır kapısını açması sonrası iki gün içerisinde gelen mülteci sayısı 5 bini geçti.

Rakka kenti, Suriye'deki IŞİD'in başkenti olarak biliniyor. Kent yaklaşık iki yıldır IŞİD'in kontrolü altında bulunuyor.

Suriyeli muhalif gruplar da, IŞİD ile PYD'ye bağlı YPG güçleri arasındaki çatışmalarla ilgili ortak bir açıklama yapıldı.

Açıklamada, bölgedeki Kürt güçlerin ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun desteğiyle Haseke'nin batı kesimleri ile Rakka'nın Tel Abyad bölgesinde yaptığı "etnik ve mezhepsel temizlik" ve saldırılar nedeniyle halkın köylerini terk etmek zorunda bırakıldığını" ileri sürüldü.

Suriye'de ABD öncülüğündeki koalisyonun hava desteğiyle IŞİD'e karşı savaşan Kürt güçler, Tel Abyad ile Rakka arasındaki bağlantı yolunu kesti. Kürt güçlerin eline geçen yol IŞİD için stratejik önemde. 
Suriye'de ABD öncülüğündeki koalisyonun hava desteğiyle IŞİD'e karşı savaşan Kürt güçler, Tel Abyad ile Rakka arasındaki bağlantı yolunu kesti. Kürt güçlerin eline geçen yol IŞİD için stratejik önemde. 

Aralarında Ahraru'ş-Şam, Ceyşu'l-İslam, Ceyşu's-Sünne, Cephe Şamiyye, Fevcu'l Evvel, Şam Kolordusu (Feylak eş-Şam) gibi büyük gruplar ile 15 muhalif hareketin yayımladığı ortak yazılı açıklamada, "YPG güçlerinin, ABD öncülüğündeki koalisyonun hava desteğiyle, Rakka kentinin kuzeyindeki Tel Abyad ilçesi kırsalındaki Türkmen ve Sünni Arap köylerine saldırılar düzenlediği ve saldırılar sebebiyle halkın köylerini terk etmek zorunda bırakıldığı" ifade edildi.

Sayfa Yükleniyor...