"Kürtlerin de bir rüyası var"

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Londra'daki konuşmasında Martin Luther King'in sözlerinden esinlendi.

NTV Haber 21.04.2009 - 14:05

Demokratik Toplum Partisi Genel Başkanı Ahmet Türk, bu kez de siyahların hakları için mücadele eden Martin Luther King'i örnek gösterdi. Türk, "Kürtler'in de King'in rüyası kadar güzel, renkli ve samimi bir rüyası var" dedi.

Londra'da dün gün boyunca İngiliz parlamentosunun iki meclisinde görüşmeler yapan Türk, akşam da Başbakan Gordon Brown'ın eski Kıbrıs Özel Temsilcisi, Enfield milletvekili Joan Ryan'ın onuruna verdiği davete katıldı.

Türk davette, Kürtlerin demokratik haklarının ve kimlik taleplerinin görmezden gelindiğini öne sürdü ve Kürt sorununun çözülmesinin Türkiye'yi bölmeyeceğini, aksine daha güçlü hale getireceğini söyledi.

Devletin Kürtlerin demokratik hakları, meşru insani talepleri ve kimliksel taleplerini görmezden geldiğini öne süren Türk, bunun süreci daha sancılı bir noktaya taşıyabileceğini öne sürdü.

Kürtlerin Türkiye'nin bütünlüğü içinde eşit yurttaş olma taleplerini ortaya koymayı sürdüreceklerini de kaydeden Ahmet Türk, "Bu sorunun çözülmesi Türkiye'yi bölmez, daha saygın, daha demkorat ve Ortadoğu'da daha güçlü bir ülke haline getirir" dedi.

Londra Kürt Toplum Merkezi'nde konuştuğu salonda Güneydoğu Anadolu'yu "Kürdistan" olarak gösteren haritanın bulunduğunun hatırlatılması üzerine Türk, "Dikkatimi çekmedi" dedi.

Ahmet Türk, parlamentonun bulunduğu bölgede çadır kurup eylem yapan Tamil gerillarını da ziyaret etti. Tamil gerillaları, Sri Lanka'da bağımsızlık mücadelesi veriyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...