'Kusura bakma, patron'

Siyasi gaflarıyla ün yapan ABD Başkan yardımcısı Joe Biden bu kez Obama'dan erken davranarak, "Eşcinsel çiftler evlenebilmeli" açıklamasını yaptı. ABD'de tartışmalı olan bir konuyu gündeme taşıyarak Obama'yı baskı altında tutan Biden, "patron"ndan özür dilemek zorunda kaldı.

11.05.2012 - 11:52

'Kusura bakma, patron'

ABD Başkan yardımcısı Joe Biden geçtiğimiz hafta Amerikan televizyonu NBC'ye verdiği demeçte, eşcinsel ve lezbiyen çiftlerin evlenmelerinin kendisi için bir problem oluşturmadığını söylemişti. Jeo Biden bu açıklamasıyla ABD'de çok tartışmalı olan bir konuyu seçim öncesi gündeme taşıyarak, Başkan Barack Obama'yı zor durumda bıraktı. Nitekim ABD Başkanı Barack Obama bu konuda daha fazla sessiz kalamayarak önceki gün yaptığı açıklamada, "Eşcinsel çiftler evlenebilir" dedi.

Beyaz Saray'a yakın kaynaklar, Biden'ın Obama'ya sormadan bu tartışmalı konuda açıklama yapması nedeniyle özür dilediğini belirtti.

'KENDİM GÜNDEME GETİRMEYİ TERCİH EDERDİM'
Amerikan ABC televizyonuna önceki gün açıklama yapan Barack Obama, "Benim kişisel görüşümü soracak olursanız, eşcinsel çiftler evlenebilmeli" dedi. Söz konusu açıklamasıyla ABD tarihinde, eşcinsel evliliğe onay veren ilk başkan unvanını da Barack Obama almış oldu. Bu konuda kendisinden önce Biden'ın açıklama yaptığının kendisine hatırlatılması üzerine Obama, "Bu konuyu, kimsenin farklı bir rüzgar estirmesine gerek olmadan, kendi yöntemlerimle çözmeyi tabii ki tercih ederdim" şeklinde konuştu.

BIDEN'DAN ZORUNLU AÇIKLAMA
Obama'nın üstü kapalı olarak Biden'ı eleştirmesi sonrasında ABD Başkan yardımcısının sözcüsü Kendra Barkoff bir açıklama yapmak zorunda kaldı. Barkoff, Biden'ın söz konusu açıklamayla Başkan Obama'yı kesinlikle baskı altında tutmayı planlamadığını söyledi.

AMAÇ ROMNEY'Yİ KÖŞEYE SIKIŞTIRMAK
Kasım ayındaki seçimlerde Obama'nın karşısına Cumhuriyetçi Parti'nin adayı olarak çıkması beklenen Mitt Romney'nin eşcinsel evliliklere karşı olduğu biliyor. Obama'nın "eşcinsel çiftler evlenebilir" açıklamasıyla Romney'yi köşeye sıkıştırmak istediği ileri sürüldü. Obama'nın açıklamasından saatler sonra Romney'nin bu konuya bakışıyla ilgili haberler de Amerikan basınında yer almaya başladı.

'ROMNEY EŞCİNSEL ARKADAŞLARINA BASKI YAPTI'
Amerikan Washington Post gazetesinde yer alan haberde, Cumhuriyetçi Parti'nın başkan adayı Romney'nin okul yıllarında sınıfındaki eşcinsel arkadaşlarına baskı yaptığı iddia edildi. Romney'nin 18 yaşında okulda, sırf eşcinsel olduğu için bir arkadaşını saçlarını kesmeye zorladığı ileri sürüldü. Gazeteye açıklama yapan bir başka kişi de, eşcinsel olduğu için okulda Romney'nin sözlü taciz ve sözlü şiddetine maruz kaldığını söyledi. Romney söz konusu açıklama ve iddiaların kendisine 'kara çalmak" olduğunu belirtti.

OBAMA SİYASİ KUMAR OYNADI
Siyasi uzmanlar ise, kasım ayındaki seçimler öncesi Obama'nın büyük bir kumar oynadığını savunuyor. Siyasi uzmanlar, Obama'nın değiştirmeye gücünün yetmeyeceği bir konuda gereksiz bir kumar oynayarak, yaşlılar, Afrikalı Amerikalılar ve Hispanik seçmenlerden alacağı oyları riske attığını belirtiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...