Barzani'ye protestoya polis müdahalesi

Kuzey Irak'ta başkanlık krizi tartışmaları çatışmaya yol açtı. Süleymaniye kentinde protesto gösterisi yapanlara güvenlik güçleri müdahale etti.

NTV Haber 09.10.2015 - 14:47

Barzani'ye protestoya polis müdahalesi

Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin görev süresiyle ilgili tartışmalar, bölgede gerginliği tırmandırdı.

Beş büyük siyasi partinin Süleymaniye'deki bir otelde başkanlık krizini ele aldığı toplantı, dışarıda düzenlenen protesto gösterilerinin gölgesinde yapıldı. Otelin önünde başlayan eylemler, polisin müdahalesiyle cadde ve sokaklarda devam etti.

Lastik yakan göstericiler, yolları trafiğe kapattı. Kalabalığı dağıtmak için basınçlı su ve gözyaşartıcı gaz kullanan güvenlik güçleri zaman zaman havaya uyarı ateşi açtı. Çıkan olaylarda bazı basın mensupları ve göstericiler yaralandı.

Göstericiler, başkanlık krizinin ele alındığı toplantıdan sonuç çıkmadığı sürece eylemlerine devam edeceklerini duyurdu.

Göstericiler, "Mesud Barzani'nin görevi bırakmasını istedik. Onlar da bize havaya ateş açarak ve göz yaşartıcı gaz atarak karşılık verdi. Birçok arkadaşımız yaralandı. Barzani'ye ve onun izlediği politikalara daha fazla katlanmayacağız. Barzani koltuğunda oturduğu sürece gösterilere devam edeceğiz. Umarım Barzani ve KDP politikalarını değiştirir. Yolsuzluklardan ve kötü yönetimden artık bıktık" şeklinde tepkilerini dile getirdi.

Kürt bölgesinde Mesud Barzani'nin görev süresi uzatılsa da bundan sonraki başkanlık seçiminin nasıl ve ne zaman yapılacağına dair tartışmalar sürüyor.

Kürdistan Demokrat Partisi, bölgesel başkanın halk tarafından seçilmesini ve yetkilerinin korunmasını isterken, Kürdistan Yurtseverler Birliği KYB ve Goran Hareketi başkanın parlamentoda seçilmesini ve yetkilerinin kısıtlanmasını talep ediyor.

Sayfa Yükleniyor...