Kuzey Irak'ta muhalefet artık daha güçlü

Kuzey Irak'ta yapılan parlamento ve bölge başkanlığı seçimlerinde sandıkların tamamı açıldı. Resmi olmayan sonuçlara göre KYB-KDP ittifakı oyların yüzde 60'ını alırken, muhalefet beklenenin üstünde sandalye kazandı.

NTV Haber 26.07.2009 - 17:24

Kuzey Irak'ta muhalefet artık daha güçlü

Kuzey Irak'taki seçimlerin resmi olmayan sonuçları, dün gece yarısına doğru açıklandı.

Sonuçlara göre, Mesut Barzani'nin lideri olduğu KDP ile Celal Talabani'nin lideri olduğu KYB'nin oluşturduğu koalisyon toplam oyların yüzde 60'ını, Değişim sloganıyla muhalefetin başını çeken parti oyların yüzde 25'ini, İslami ve Komünist parti koalisyon ise oyların yüzde 13'ünü aldı.

Seçimlerde, beklenen oy dağılımının yaşanmadığı görüldü. Değişim listesini en fazla 15 milletvekili çıkarması bekleniyordu ve görünen o ki artık güçlü bir muhalefet anlayışı ortaya çıkacak.

Bölge Başkanlığı seçimlerinde ise, Mesut Barzani oyların yüzde 70'ini aldı. Barzani'nin en yakın rakibi ise yüzde 25.6'da kaldı.

Bir diğer ilginç sonuç da, Celal Talabani'nin kalesi olarak bilinen Sülaymaniye'de KYB'nin çok ciddi bir oy kaybına uğraması oldu. Değişim listesinin Süleymaniye'de oyların hemen hemen yarısını aldığı görüldü.

Öte yandan, resmi sonuçların başkent Bağdat'ta bugün düzenlenecek basın toplantısıyla duyurulması bekleniyor.

Bu seçimler, parlamentonun 111 sandalyesinin yanı sıra bölge başkanının ilk kez halkın oyuyla belirlenmesi açısından önem taşıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...