İlişkili Haberler

Kuzey Irak'ta 25 Eylül'de yapılan tartışmalı referanduma ilişkin önemli bir gelişme yaşandı. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) hükümeti yazılı bir açıklama yayınlayarak Bağdat'taki merkezi hükümete referandum sonuçlarının dondurulması teklifinde bulundu.

Irak Başbakanı Haydar El-İbadi de ordu güçlerinin Kerkük başta olmak üzere diğer tartışmalı bölgelerde kontrolü ele almasının ardından referandumun geride kaldığını savunmuş ve Erbil yönetimine diyalog çağrısında bulunmuştu.

IKBY'DEN ÜÇ MADDELİK TEKLİF

Erbil hükümetinin yazılı açıklamasında Bağdat hükümeti peşmerge ve Irak ordusu arasında çatışmanın engellenmesi için sorumluluk sahibi olmaya davet edildi. 

IKBY'nin açıklamasında "Bu çatışmanın kazananı olmaz" ifadeleri yer alırken;

"1. Kürdistan bölgesindeki bütün askeri operasyonların durdurulması ve acil bir ateşkesin oluşturulması

2. IKBY'nin 25 Eylül'de tek taraflı olarak yaptığı referandum sonuçlarının dondurulması

3. Anayasa temelinde Bağdat ve Erbil arasında diyaloğa başlanması" teklifinde bulunuldu. 

BM TARTIŞMALI BÖLGELERDEKİ DURUMDAN TEDİRGİN

Birleşmiş Milletler (BM) Irak Özel Temsilcisi Jan Kubis'in, IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani ile bir araya geldiği bildirildi. Görüşmesinde, Bağdat-Erbil anlaşmazlığının çözümü için diyalog ortamı hazırlanması ve referandumun ardından başlatılan askeri operasyonların durdurulması konusu ele alındı. 

Birleşmiş Milletler Özel Irak Temsilcisi Jan Kubis
Birleşmiş Milletler Özel Irak Temsilcisi Jan Kubis

Bağdat yönetimi ile gerginliklerin azaltılması ve tüm tarafların sağduyulu davranması konusunda gayret sarf ettiklerini belirten Kubis, "Bu gergin durumun son bulması için en iyi çözüm, Erbil ile Bağdat arasında müzakere ve diyalog için uygun bir altyapı oluşturmak" ifadesini kullandı.

IRAK ORDUSU MAHMUR SINIRINDA

Öte yandan, merkezi yönetime bağlı büyük bir askeri gücün, Musul'un güneydoğusunda yer alan Mahmur ilçesindeki idari birimlerde denetimi yeniden ele geçirmek üzere bölgeye geldiği kaydedildi.

Musul Operasyonları Komutanlığında görevli Albay Ahmed el-Cuburi ise yaptığı açıklamada, "Birden fazla bölükten oluşan büyük bir askeri güç, merkezi hükümetin kontrolü dışındaki bölgelerde yeniden denetimi ele geçirmek ve Musul-Kerkük karayolunda asayişi sağlamak üzere Mahmur ilçesine ulaştı" diye konuştu.

Irak ordusunun Mahmur'a asker kaydırmasının ardından peşmerge birliklerinin de Mahmur'a doğru yola çıktığı bilgisi paylaşıldı. 
Irak ordusunun Mahmur'a asker kaydırmasının ardından peşmerge birliklerinin de Mahmur'a doğru yola çıktığı bilgisi paylaşıldı. 

IKBY Peşmerge Bakanlığı, Irak ordusu ve Haşdi Şabi güçlerinin Erbil ile Bağdat arasında daha önce yapılan anlaşmayı dikkate almayarak ilerleyişlerini sürdürdüğünü iddia etmişti.

MÜZAKERELER DEVAM EDİYOR

Irak İçişleri Bakanlığına bağlı Hızlı Müdahale Güçleri Komutanı Tümgeneral Samir el-Huseyni, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, merkezi hükümet ile IKBY heyetleri arasında, tartışmalı bölgelerde merkezi hükümete bağlı güçlerin konuşlandırılmasıyla ilgili müzakerelerin devam ettiğini söyledi