Kuzey İrlanda Başbakanı istifa etti

Kuzey İrlanda bölgesel hükümetinin Başbakanı Peter Robinson, ülkede bir süredir devam eden siyasi krizin ardından istifa ettiğini açıkladı.

Haberler 10.09.2015 - 21:36

Kuzey İrlanda Başbakanı istifa etti

Ayrılıkçı İrlanda Cumhuriyet Ordusu (IRA) üyesi olan Kevin McGuigan'ın geçen ay öldürülmesiyle patlak veren krizin ardından İngiltere ile birlik yanlısı Demokratik Birlik Partisi'nin (DUP) lideri Robinson bugün yaptığı açıklamada, "son olayların yetki devri konusunu krizin eşiğine sürüklediğini" kaydetti.

Görevinden istifa eden 66 yaşındaki Robinson, DUP milletvekili ve Maliye Bakanı Arlene Foster'dan vekaleten Başbakanlık görevini yürütmesini isterken, hükümette yer alan diğer DUP bakanları da istifa mektuplarını sundular. Hükümette DUP milletvekili Foster'ın yer alması bölgesel hükümetin çökmemesi anlamına geliyor. Robinson, kriz dolasıyla Kuzey İrlanda bölgesel parlamentosu Stormont'un çalışmalarına ara vermesini önermiş ancak bu öneri bugün parlamentoda siyasi partiler tarafından kabul edilmemişti.

Son olarak IRA'nın siyasi kanadı olarak bilinen Sinn Fein'in üst düzey bir yetkilisi, Kevin McGuigan'ın öldürülmesiyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında dün gözaltına alınmıştı. Partinin Kuzey İrlanda'daki başkanı Bobby Storey ise hala sorgulanıyor.

KUZEY İRLANDA'DA KRİZ

Kuzey İrlanda’da barış süreci, İngiltere ile İrlanda arasında 10 Nisan 1998’de imzalanan "Hayırlı Cuma (Good Friday) Anlaşması"yla başlamıştı. Anlaşmayla Kuzey İrlanda'ya yetki devri ile birçok sivil ve kültürel haklar tanınmıştı.

Hayırlı Cuma anlaşmasıyla silahların sustuğu Kuzey İrlanda'da ayrılıkçı Cumhuriyetçiler ile İngiltere ile birlik yanlıları hükümet ortakları olarak bulunarak, Kuzey İrlanda'yı birlikte yönetiyor. Ancak bahar ve yaz aylarında yaşanan iki cinayet IRA'nın Kuzey İrlanda'da varlığını sürdürdüğü ve şiddet eylemlerine giriştiği iddiaları gündeme getirdi ve hükümette krize neden olmaya başladı.

Sinn Fein, IRA'nın cinayetlere karışmış olabileceği ve IRA'nın hala var olduğu iddialarını reddediyor. Kuzey İrlanda'da genel seçimin gelecek yıl mayıs ayında yapılması bekleniyor.

Sayfa Yükleniyor...