Kuzey Kore askerinin firarı sırasında uyarı ateşi

Bir hafta içerisinde Kuzey Koreli iki asker firar ederek Güney Kore'ye kaçtı. Güney Koreli askerler sınırda uyarı ateşi yaptı.

Haberler - ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 21.12.2017 - 10:38

Kuzey Kore askerinin firarı sırasında uyarı ateşi

Güney Kore askerleri, bir Kuzey Kore askerinin firarı sırasında uyarı ateşi açtı. Firar eden Kuzey Koreli askerin silah arkadaşları tarafından sınırda ikna edilmeye çalışılırken, Güney Koreli askerler 20 el uyarı ateşi yaptı.

Güney Kore ordusundan yetkililer, Askerden Arındırılmış Bölgenin tenha bir kesiminde, 19 yaşında olduğu ifade edilen Kuzey Kore askerinin Güney Kore karakolunun önüne geldiğini, bir süre sonra askeri ikna etmek istediği sanılan bazı silah arkadaşlarının bölgeye yaklaştığının görüldüğünü belirtti.

Yetkililer, Güney Kore askerlerinin bunun üzerine 20 el uyarı ateşi açtığını, sonrasında Kuzey Kore tarafından da silah seslerinin duyulduğunu açıkladı.

Güney Kore ordu sözcüsü Roh Jae-cheon, olayın soruşturulduğunu ifade etti ancak açılan ateşte ölen ya da yaralanan olduğuna dair açıklama yapmadı.

Kuzey Kore'de bir hafta içerisinde iki asker firar ederek Güney Kore'ye geçti. Geçtiğimiz hafta firar eden asker ağır yaralı olarak Güney Kore'ye ulaşmıştı. 2017 yılı içerisinde ise dördüncü firar vakası oldu.

Kore Savaşı'nın (1950-1953) sona ermesinden bu yana çoğu Çin üzerinden yaklaşık 30 bin Kuzey Koreli Güney Kore'ye sığındı.

Sayfa Yükleniyor...