Kuzey Kore devlet ajansı, 10-12 Aralık tarihleri arasında uzun menzilli füze denemesi yapılacağını açıkladı.

Kuzey Kore Uzay Teknoloji Komitesi'nin sözcüsü, Nisan ayındaki başarısız denemenin ardından ''hataların analizinin'' yapıldığını, roket ve uydu hassasiyetinin artırıldığını söyledi.

Füze denemesinin Güney Kore'deki başkanlık seçimleri öncesine denk gelmesi, iki ülke arasındaki gerilimi yeniden tırmandırdı.

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Kuzey Kore'nin uzun menzilli füze denemesi yapacağını açıklaması, uluslararası toplumu hiçe sayan ve uyarıları dikkate almayan büyük bir provokasyon" denildi.

JAPONYA: GÖRÜŞMELERİ ASKIYA ALDIK
Kuzey Kore'nin uzun füze denemesi yapacağı yönündeki açıklamaya ABD ve Japonya da tepki gösterdi. Japonya, Kuzey Kore'le görüşmeleri askıya aldığını duyurdu.

ABD: BÜYÜK PROVOKASYON
ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Victoria Nuland da, Kuzey Kore'nin yeni adımını "büyük provokasyon" olarak nitelendirdi.

OBAMA DA UYARMIŞTI
ABD Başkanı Barack Obama, daha önce Kuzey Kore'yi sert bir dille eleştirmiş, Kuzey Kore'nin nükleer silah ve balistik füze elde etmesini Asya ve dünya güvenliği açısından tehdit olarak gördüğünü açıklamıştı.

Kuzey Kore'nin bu girişimi, Kim Jong-un'un liderliğinde yapılacak ikinci deneme olacak. Kuzey Kore geçtiğimiz Nisan ayında da uzun menzilli füze denemesi yapmış, ancak başarısız olmuştu.

BM, Japonya ve Güney Kore yönetimi uzun menzilli füze denemesini kınamış ve Kuzey Kore'nin füze denemesinin bölge güvenliği için tehdit oluşturduğunu belirtmişti.