Kuzey Kore’deki gizemli yabancı

Kuzey Kore’deki eğlence parkının açılışında dikkatleri çeken gizemli yabancının, Pyongyang İngiliz büyükelçiliğinde çalışan genç diplomat Barnaby Jones olduğu ortaya çıktı.

02.08.2012 - 17:38

Kuzey Kore’deki gizemli yabancı

Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’da bulunan eğlence parkının açılışında Kuzey Kore lideri Kim Jong Un yeni eşi Ri Sol- Ju ile ilk kez görüntülendi. 

Fakat, halkın ilgisini Kim Jong Un ile birlikte lunapark trenine binen yabancı çekti. Çünkü bilindiği üzere Kuzey Kore lideri yabancılarla görülmüyor. Fotoğrafların basına gonderilmesinin ardından batılı yabancının kimliğiyle ilgili birçok tahmin yürütüldü.

Mother Jones sitesinin haberine göre; gizemli yabancının kimliği bir hafta sonra ortaya çıktı. Birçok kaynağın doğruladığı isim Pyongyang’daki Londra Büyükelçiliğinde çalışan genç diplomat Barnaby Jones.

Eğlence parkının açılışına davet edilen İngiliz büyükelçiliği, Kuzey Kore hükümetiyle yakın ilişkiler kurmayı amaçlayarak daveti kabul etti.

Jones’un ismi daha önce eski Kuzey Kore lideri Kim Jong İl’ in hayatını kaybettiği günlerde gündemdeydi.

Kolombiya Üniversitesi, Kore Araştırmaları Merkezi direktörü Charles Armstrong’a göre;  Kuzey Kore liderinin bir batılı ile bu kadar yakın olması şaşırtıcı. Ayrıca, daha önce hiçbir Kuzey Kore lideri eğlence parkında görüntülenmemişti.  Bu Kim Jong Un’un yeni liderliğini ve bakış açısının değiştiğini gösteriyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...