Güney Kore gazetesi Chosun Ilbo, uluslararası görüşmelerde elini güçlendirmek isteyen Pyongyang'ın ülkenin kuzeydoğusundaki Punggye kasabası yakınında nükleer deneme yapmak amacıyla bir tünel kazdığını iddia etti. Gazete kazı alanında yapılan kazıdan şimdiye kadar çıkan toprak miktarının, tünelin yaklaşık 500 metre derinliğinde olduğunu gösterdiğini, bunun da nükleer deneme için gereken derinliğin yarısı olduğunu yazdı.

Chosun Ilbo, istihbarat yetkililerinin açıklamalarına dayandırdığı haberinde, Kuzey Kore'nin uranyum zenginleştirme faaliyetlerinde bulunduğu ortaya çıkarılan ana nükleer tesisi Yongbyon'da yeni inşaat faaliyetlerini hızlandırdığını da belirtti.

Uzmanlar, Kuzey Kore'nin modern uranyum zenginleştirme tesisinin ortaya çıkması ve yeni nükleer denemeye hazırlanmasının, bölgesel güçleri görüşme masasına çekmek için bir taktik olabileceğini kaydediyor.

Kuzey Kore, Amerikan ve Güney Koreli yetkililerin tünel kazıları yapıldığını bildirmelerinin ardından 2006 ve 2009 yıllarında Punggye'de iki nükleer deneme yapmıştı. BM geçen yıl yapılan denemeden sonra Kuzey Kore'yi kınamış ve Pyongyang'a sıkı yaptırımlar uygulamaya koymuştu.