Kuzey Kore'nin füzesi okyanusa çakıldı

Kuzey Kore tüm dünyaya güç gösterisinde bulunacaktı ancak fiaskoyla sonuçlandı. Kuzey Kore'nin uzun menzilli füzesi fırlatıldıktan saniyeler sonra dört parçaya ayrılarak denize çakıldı. Düşman kardeş Güney Kore, enkazı arama çalışması başlattığını duyurdu.

Haberler 13.04.2012 - 08:32

Kuzey Kore'nin füzesi okyanusa çakıldı

Güney Kore Savunma Bakanlığı, TSİ 00.30’da yaptığı açıklamada, “Kuzey Kore’nin yerel saatle  07.39’da uzun menzilli roket ateşlediğini” duyurdu.

Kuzey Kore'nin uydu görüntüleri almak için uzaya fırlatacağını açıkladığı Unha-3 roketi sadece 151 kilometre yükselebildi. Unha-3 roketi Güney Kore'nin batı kıyılarına 100-150 kilometrelik bir alanda dört parçaya ayrılarak, Sarı Deniz'e çakıldı.

Ateşlemenin hemen ardından, Güney Koreli yetkililer, Kuzey Kore sınırı yakındaki yerleşimcilerine, roketten düşebilecek enkaz riskine karşı sığınaklara gitmelerini istedi.

Güney Kore ordusundan Tümgeneral Shin Won Sik, roketin 151 kilometre irtifaya ulaştığını, ardından, bir-iki dakikalık süre içinde parçalanarak, Kore Yarımadası’nın batı yakasında 100-150 kilometrelik bir alanda denize düştüğünü söyledi. 

KUZEY KORE SORUŞTURMA BAŞLATTI
Kuzey Kore basını da, roketin başarısız olduğunu doğruladı ve bu konuda soruşturma başlatıldığını duyurdu. Kuzey Koreli yetkililer, roketin düşme nedeninin henüz belirlenemediğini, "bilim insanları, teknisyen ve uzmanlar"dan oluşan bir ekibin düşüşün sebebini araştırdığını açıkladı.

Japon yetkililer , Kuzey Kore’nin fırlattığı roketin denize çakıldığını açıkladı.

ABD, GÜNEY KORE VE JAPONYA'DAN TEPKİ
Kuzey Kore Unha-3 roketinin fırlatılma nedeninin uydu görüntüleri sağlamak ve hava durumu raporlarını almak olarak açıklamıştı. Başta ABD olmak üzere Güney Kore ve Japonya ise, Kuzey Kore'nin uzun menzilli füze denemesi yaptığını iddia etmişti. Söz konusu ülkeler, Kuzey Kore'nin füze denemesini bölge güvenliği için tehdit oluşturduğunu belirtmişti. Güney Kore Dışişleri Bakanı Kim Sung Hwan, komşu Kuzey Kore'nin bu davranışının barış ve bölgedeki istikrarı tehdit ettiğini söylemişti.

Japonya hükümet sözcüsü Osamu Fujimura, Kuzey Kore'nin uzun menzili füze denemesi yapacağını savunarak, bu durumu "ağır bir provokasyon" olarak değerlendirmişti.

Güney Koreliler düşman kardeşinin roketi hakkındaki haberleri televizyondan takip etti. Güney Koreliler düşman kardeşinin roketi hakkındaki haberleri televizyondan takip etti.

ÇİN’DEN TÜM TARAFLARA MESAJ
Çin, bir açıklama yaparak, ateşlemenin ardından tüm tarafların “soğukkanlılığını koruması gerektiğini” ifade etti.

Kuzey Kore, roketin, devletin kurucusu Kim Il Sung’un 100’üncü yaş gününü anmak amacıyla yörüngeye bir uydu taşıyacağını öne sürmüş ve ateşlemenin barışcı olduğunu ifade etmişti.

Batı ülkelei ise Kuzey Kore'nin amacının uzaya uydu göndermek olmadığını Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yasaklanmış olan gizli balistik füze denemesi yaptığını iddia etmişti. 

Sayfa Yükleniyor...