'Kuzey Kore'ye karşı nükleer silahlarımız hazır'

ABD Savunma Bakanlığı’nın merkezi Pentagon, Güney Kore ile yapılan askeri tatbikat kapsamında, B-52 bombardıman uçaklarının Kuzey Kore’yi üzerine bombardıman simülasyonu gerçekleştirdiğini açıkladı.

19.03.2013 - 10:46

'Kuzey Kore'ye karşı nükleer silahlarımız hazır'

ABD, uluslararası yaptırımlara kulaklarını tıkayarak kıtalararası balistik füze ve nükleer silah denemesi yapan Kuzey Kore’ye karşı tavrını sertleştiriyor. Pentagon, Güney Kore ile yapılan ‘Exercise Foal Eagle’ adlı tatbikatta, B-52 bombardıman uçaklarının Kuzey Kore’yi hedef alan bombardıman simülasyonunda yer aldığını belirtti.

Freebacon.com sitesinin haberine göre, Pentagon basın sözcüsü George Little, “Güney Kore ile olan ittifakımıza ciddi bir şekilde bağlı olduğumuza dair çok güçlü bir sinyal göndermeye yakın olduğumuz bir sır değil” ifadesini kullandı.

Savunma Bakanı Yardımcısı Ashton Carter, hafta başında Güney Kore’ye düzenlediği ziyarette, ‘Bombardıman uçaklarının gerçekleştirdiği eğitimlerin, Kuzey Kore’ye karşı artırdıkları caydırıcı güç” olduğunu belirtti.

NÜKLEER SİLAHLA EĞİTİM
Guam adasındaki Andersen Hava Üssü’nde konuşlanan B-52 uçakları, ABD Pasifik Komutanlığı’nın ‘Continuous Bomber Presence’ adlı programı kapsamında görev yapıyor.

Guam’daki üssün 2004’ten bu yana stratejik bombardıman uçaklarının konuşlandırılması için kullanıldığını belirten Little, ‘B-52 uçaklarının nükleer de dahil olmak üzere çeşitli görevler gerçekleştirebildiğini’ belirtti ve “Asya-Pasifik bölgesinde stratejik duruşumuzu güçlendirmek için eğitim uçuşlarına devam edeceğiz” dedi.

Pentagon, Asya-Pafisik bölgesinde nükleer güçlerin kullanılmasına dair az rastlanan bir açıklama yaparken, Little, “Güney Kore ile gerçekleştirilen tatbikatta B-52’lerin hem nükleer hem de geleneseksel silahlarla sahip olduğu kapasitesinin altının çizileceğini’ söyledi.

ABD ordusu, 1990’lı yılların başında Guam’da nükleer füze ve bomba bulunduruyordu. Bu silahlar, daha sonra ABD’ye götürüldü.

“KORE SAVAŞI YENİDEN ÇIKABİLİR”
Freebacon.com sitesinin haberine göre, kısa bir süre önce Guam etrafında uçan iki nükleer silahlı Rus bombardıman uçağı Tu-95 Bear Hs’ye müdahale edilmek zorunda kalındı. Rusların, Asya-Pasifik bölgesinde ‘Şaghay İşbirliği Örgütü’ adı verilen ve ABD karşıtı olan bir ittifaka katıldığı, örgütte Çin ve Rusya’nın dışında birçok Asya ve Güneydoğu Asya ülkesinin yer aldığı belirtildi.

ABD, nükleer caydırıcılık strateji kapsamında iki nükleer denizaltısını Güney Kore sularında tutarken, Mart ayında iki ülkeden 13 bin askerin yer aldığı Key Resolve tatbikatının ardından, sürmekte olan Foal Eagle tatbikatı Nisan sonunda son bulacak.

Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye, 2010 yılında Kuzey Kore torpidosu ile battığına inanılan Cheonan savaş gemisine benzer bir askeri provokasyonun yaşanması halinde, ‘ikinci bir Kore Savaşı’nın çıkabileceği’ uyarısında bulundu.

“TAHRİKLER YENİDEN BAŞLAYABİLİR”
Kuzey Kore ise 12 Şubat’ta gerçekleştirdiği nükleer testin ardından Birleşmiş Milletler’in (BM) aldığı yeni yaptırım kararlarının ardından Kore Savaşı’nı sona erdiren 1952 tarihli ateşkes anlaşmasından çekildiğini duyurmuştu.

İstihbarat kaynakları, ABD ve Güney Kore kuvvetlerinin geniş çaplı operasyonlar gerçekleştirmeye hazır olmalarından dolayı, Pyongyang’ın Mayıs’a kadar bir provokasyon girişiminde bulunamayacağını düşünüyor.

Kuzey Kore, geçtiğimiz aylarda YouTube dahil olmak üzere internette birçok video yayımlamış ve Abd ile Güney Kore’ye açık bir şekilde meydan okumuştu. Analistler, buradan yola çıkarak Nisan ayında sona erecek tatbikatın ardından tahriklerin yeniden başlayabileceğini düşünüyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...