Kuzey Makedonya'da seçimi AB yanlısı aday kazandı

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu için sandık başına gitti. Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği adayı Stevo Pendarovski yüzde 51.7 oy oranıyla seçimi kazandı.

NTV Haber 06.05.2019 - 12:16 | Son Güncelleme : 06.05.2019 - 12:17

Kuzey Makedonya'da seçimi AB yanlısı aday kazandı

Seçimi kazanan Stevo Pendarovski başkent Üsküp’teki parti merkezinde düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Pendarovski seçim sonucuyla ülkenin ait olduğu Avrupa Birliği ve NATO ile ekonomik olarak gelişmiş dünyaya doğru ilerlemenin yolunun garantilendiğini belirtti.

Pendarovski, "Makedonlar, Arnavutlar, Türkler, Sırplar, Boşnaklar. Tüm vatandaşlar birlikte ilerlemeye karar verdi. Bana hepinizin cumhurbaşkanı olma görevi verildi ve bunu yapacağım" dedi.

Başbakan Zoran Zaev de, Pendarovski'yi tebrik ederek, "Bugün itibariyle kimse ilerlememizin önünde duramaz. Avrupa için hazır olduğumuzu gösterdik" diye konuştu

Ana muhalefetteki İç Makedon Devrimci Örgütü-Makedonya Ulusal Demokratik Birliği'nin adayı Silyanovska Davkova ise rakibinin kazandığını ancak bireysel ve partisinin adayı olarak mücadeleyi kaybetmediklerini düşündüğünü dile getirdi.

Ana muhalefetteki İç Makedon Devrimci Örgütü-Makedonya Ulusal Demokratik Birliğinin adayı Silyanovska Davkova'nın oy oranı ise yüzde 44,7'de kaldı.

Kuzey Makedonya'nın 1991'de eski Yugoslavya'dan ayrılıp bağımsızlığını ilan etmesinden bu yana 6. kez düzenlenen seçimi kazanan Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski beş yıllığına görev yapacak.

Mevcut Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov'un göreviyse 12 Mayıs'ta sona eriyor.

Sayfa Yükleniyor...