Ladin'in dul eşi siyasi kriz yarattı

ABD operasyonunda öldürülen El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in dul eşi Emel El Sadeh, Pakistan ile Yemen arasında siyasi krize dönüştü.  Yemen, Ladin'in eşi ve çocuklarının iade edilmesini istiyor.

28.03.2012 - 10:13

Ladin'in dul eşi siyasi kriz yarattı

El Kaide lideri Usame Bin Ladin öldürüldükten sonra Yemenli eşi Emel El Sadeh Pakistan'da hapishaneye konuldu. Emel'ın ülkeye yasa dışı yollarla girdiğini ve kaçak olarak yaşadığını iddia eden Pakistanlı yetkililer, Ladin'in eşinin bu nedenle yargılanması gerektiğini savunuyor. Yemen ise Emel El Sadeh'in öldürülen kocasının suçları nedeniyle cezalandırıldığını iddia ediyor.

Emel ve çocuklarının Yemen'e iade edilmesi için yeniden çağrı yapan Yemen Dışişleri Bakanı Ebubekir El Kırbi, dul eşi ve çocuklarının Ladin'in suçlarının cezasını çekmemeleri gerektiğini söyledi.

Emal'ın erkek kardeşi Hamid El Sadeh ise, kız kardeşinin kendi pasaportu ve 27 yaşındaki kuzeniyle birlikte 2000 yılında Pakistan'a giriş yaptığını söyledi. Hamid El Sadeh, Pakistanlı yetkililerin ülkeye girişte Emel'ın pasaportunun bir de kopyasını aldıklarını iddia etti.

Hamid, ''Kardeşim 2000 yılında Sana'dan Karaçi'ye gitti. Ülkeye girişlerinde herhangi bir yasadışı durum yoktu. Bu belgeler Pakistan makamlarında bulunuyor" dedi.

Hamid, kız kardeşi Emel'in psikolojik bir travma içinde olduğunu ve bazı sağlık sorunları yaşadığını da belirtti.

'LADİN'LE EVLENMEK ONU SUÇLU YAPMAZ'
Yemen İnsan Hakları Bakanı Huriye Mansur da, Pakistan'daki hukuki sürecin takipçisi olduklarını, Emel'in gerek Pakistan'a girişinde gerekse orada yaşadığı süre zarfından herhangi bir yasadışı olaya karışmadığını söylerken, ''Emel'in Ladin'le evlenmiş olması onu suçlu yapmaz'' dedi.

İKİ EŞİ DE GÖZALTINDA
11 Eylül saldırılarından sonra ABD'nin bir numaralı hedefi haline gelen El Kaide lideri Usame Bin Ladin, 2011 yılı mayıs ayında düzenlenen bir operasyonda öldürülmüştü. ABD özel kuvvetlerinin İslamabad'a 100 kilometre yakınlıktaki bir eve helikopterlerle düzenlediği operasyonda öldürülen Ladin'in ayrıca Suudi Arabistan vatandaşı diğer iki eşi de göz altına alınmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...