"Kamu fonlarının zimmete geçirilmesinde işbirliği yaptığı" şüphesiyle 24 saat boyunca ülkesi Fransa'da Yüce Divan'a ifade veren IMF başkanı Christine Lagarde hakkında şimdilik dava açılmamasına karar verildi.

Buna karşılık, Lagarde'ın, ifadesinin alınmasına neden olan soruşturma kapsamında "her an hakkında dava açılabilecek tanık" olarak kalması kararlaştırıldı. Fransız Ceza Hukukuna has bu statü, soruşturmayı yürüten yargıçlara, yeterli kanıt edinmeleri halinde her an Lagarde hakkında dava açma yetkisi tanıyor. Bir diğer deyişle, Lagarde henüz soruşturma kapsamında tamamen aklanmış değil.

Karar, Lagarde'ın kendisi tarafından kısa bir açıklamayla duyuruldu. Lagarde, kararın kendisi için sürpriz olmadığını söyledi.

IMF başkanı, 1990'lı yıllarda Adidas şirketinin Credit Lyonnais bankası tarafından satılması sonrasında doğan ihtilaf hakkında Fransa'da Maliye Bakanı olduğu 2007 yılında aldığı tahkim mahkemesine başvurma kararı nedeniyle başlatılan soruşturma kapsamında sorgulandı.

"Kamu fonlarını zimmetine geçirmek ve sahtecilik" şüphesiyle Yüce Divan'a ifade vermeye çağrılan Lagarde, dava açılması halinde 10 yıl hapis ve 150 bin Euro para cezası talebiyle yargılanacaktı.

Tahkim süreci, Adidas'ı Credit Lyonnais'ye satan Fransız işadamı Bernard Tapie'ye devletin 403 milyon Euro tazminat ödemesi kararıyla sonuçlanmıştı. Kendisi de aslen iş avukatı olan Lagarde, tahkim kurulunun devlet aleyhinde aldığı karara hiçbir itirazda bulunmamıştı.

Fransız hükümeti dün yaptığı açıklamada, dava açılması halinde Lagarde'ın IMF başkanlığından ayrılmasını isteyeceğini duyurmuştu.