Uzmanlara göre Latin Amerika’da diktatörler dönemi sona erse de bazı eylemler günümüzde bu dönemi anımsatmıyor değil. Popülizmle halk kitleleri üzerinde etki sağlayan Bolivya, Ekvador, Venezuela, Kolombiya, Arjantin ve Nikaragua gibi ülkelerin devlet başkanları, iktidar sürelerini uzatacak anayasa değişikliklerini referandumla halka kabul ettirmeye çalışıyor.

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, ilk olarak iktidara geldiği 1999 yılında başkanlık dönemi üzerindeki zaman sınırlamasını kaldırmıştı. Şimdi de seçimlerden galip çıktığı sürece başkanlık yapmasının önünü açacak yasayı, 15 Şubat’ta referanduma sunmaya hazırlanıyor.

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales ve Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa da benzer şekilde referandumlarla başkanlık sürelerini uzatanlardan.

Aynı yola başvuranlardan bir diğer isim ise ABD”nin kıtadaki ender müttefiklerinden Kolombiya Devlet Başkanı Alvaro Uribe. Referandumdan Uribe’nin 2010 yılında yeniden seçimlere katılmasına onay çıkarken, karar Kongre’nin alt kanadından geri döndü. Durum şimdilik belirsiz.

Arjantin’de ise Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner ve eski Devlet Başkanı olan eşi Nestor Kirchner iktidar sürelerini uzatmaya çalışmakla suçlanıyor.