33 Latin Amerika ve Karayip ülkesinin liderleri, Brezilya’nın evsahipliği yaptığı “Rio Grubu” zirvesinde biraraya geldi. Zirvede, Latin Amerika ile Karayip ülkeleri arasında bütünleşme, ekonomik kalkınma, küresel mali kriz, gıda kıtlığı, iklim değişikliğiyle mücadele gibi birçok önemli konu ele alınıyor.

Zirveye “ABD’den bağımsız bir Latin Amerika” sloganı hakim. Hiçbir Amerikalı temsilcinin yer almadığı “Rio Grubu” toplantısına, Washington’ın bu tür örgütlerden dışlanması için baskı yaptığı Küba da katılıyor.

Meksika Devlet Başkanı Felipe Calderon toplantıya Küba’nın katılması ile ilgili olarak şunları kaydetti: “Emininm ki Kübalı kardeşlerimizin varlığı Latin Amerika’daki diyaloğu güçlendirecektir. Bu kardeş ülkenin, ortak kaderimizi belirleyecek projelere katkıları olacağından hiç şüphem yok.”


ÇOK YAŞA KÜBA! ÇOK YAŞA FİDEL!
Venezuela lideri Hugo Chavez ise Küba’ya şu şekilde destek verdi: “Küba önceden izole ediliyordu. Artık biraraya geldik. 50 yıl sonra şimdi Küba zamanı. Çok yaşa Küba, çok yaşa Fidel!”

ABD’de 20 Ocak’ta görevi devralacak olan Barack Obama’nın, Bush yönetiminin dayatmalarından vazgeçmesini bekleyen liderler, Washington’ın Küba’ya yönelik yarım yüzyıllık ambargosuna da son vermesini istedi.