Lavrov ateşkes sonrası Azerbaycan'da

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya-İran-Azerbaycan Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılmak için geldiği Azerbaycan'da Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'le görüştü.

Haberler - Anadolu Ajansı 07.04.2016 - 10:36 | Son Güncelleme : 07.04.2016 - 10:37

Lavrov ateşkes sonrası Azerbaycan'da

Görüşmede Azeri-Ermeni cephe hattındaki çatışmalara ve sonrasında elde edilen ateşkes mutabakatına değinen Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, "Ateşkese uyuluyordu fakat maalesef Ermenistan bu akşam ateşkesi ihlal etti. Biz müzakere sürecinin devam ettirilmesine odaklanmış durumdayız. Azerbaycan, müzakere sürecine sadıktır" dedi.

Azeri-Ermeni cephe hattındaki gerginliğin azaltılması gerektiğini vurgulayan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da şunları söyledi:

"Son olayların bizi siyasi çözüm için daha faal çalışmaya sevk edeceğini ümit ediyorum. Bizim önerilerimiz var. AGİT Minsk Grubu eş başkanlarının girişimlerini tam destekliyoruz. Sadece AGİT'in değil, Uluslararası Kızılhaç Örgütü'nün da yardımıyla en yakın zamanda siyasi sürecin yeninden sağlanması için gerekli ortamın oluşturulması lazım."

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Lavrov'la görüşmesinde yaptığı açıklamada üçlü bakanlar toplantısının ilkinin Bakü'de düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

Azerbaycan'ın hem Rusya hem İran'la sınırı bulunan tek ülke olduğunu söyleyen Aliyev, üç ülke arasındaki iş birliğinin çok yönlü şekilde derinleştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Sayfa Yükleniyor...