Lavrov-Esad görüşmesinin detayları sızdı

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un geçtiğimiz günlerde Şam'da yaptıkları görüşmenin ayrıntıları basına sızdı. Esad, Humus operasyonu için "kısa ve cerahi olacaktır" ifadesini kullanıyor.

Anadolu Ajansı 17.02.2012 - 14:07

Lavrov-Esad görüşmesinin detayları sızdı

Bazı kaynaklardan elde edilen bilgilere göre Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'a Suriye'nin, BMGK'daki son vetonun Rusya ve Çin'e büyük bir yük getirdiğini söyledi. Esad, Lavrov'a bu yükün iki ülkenin uluslararası ve bölgesel ilişkilerine olan etkisi ve büyüklüğünü ortaya koyduğunu belirtti.

Bu yüzden Rusya’nın taleplerini yerine getirmek için yardımcı olmaya hazır olduklarını kaydeden Esad, "maruz kaldıkları uluslararası histeriye karşı konulmasında yardımcı olabilecek tüm hususlara da açıklık getireceklerini" belirtti.

Lavrov'un Suriye'deki mevcut güvenlik durumu hakkındaki bir soruya karşılık Esad şu şekilde cevap verdi:

"Arap gözlemcilerin varlığı Suriye’ye zarar verdi. Silahlı gruplar, gözlemcilerin misyonunu istismar ederek çeşitli bölgelere yayıldılar ve faaliyetlerini artırdılar. Şam’ın sınırlarına kadar geldiler. Bu durum, devletin itibarının yeniden tesisi ve söz konusu silahlı grupların bazı bölgelerdeki kontrolüne son verilmesi için sınırlı bir askeri operasyon başlatmaya bizi mecbur kıldı. Şam kırsalındaki birçok yerde güvenliği yeniden sağladık. Bir tek Zabadani ilçesi kaldı. Halihazırda bu bölgeye yönelik çalışmalarımız sürmektedir. Çabalarımız ayrıca Humus üzerine odaklanmaktadır."

Beşşar Esad, daha sonra Lavrov'a Humus kentinin mezhepsel ve siyasi yapısını anlatarak, "Devlet, Humus’ta semtler arasında devam eden çatışmalara kayıtsız kalamaz. Şu ana kadar Humus’a ordu birlikleri girmemiştir. Orada, şehri korumakla görevli 'Asayişi Koruma Kuvvetleri' bulunmaktadır. Ancak şehirde semtler arası çatışmalara son verecek kısa ve nitelikli bir askeri operasyonun düzenlenmesine ihtiyaç duyulmaktadır" dedi.

Operasyonun ne kadar süreceğiyle ilgili soru soran Lavrov'a Esad, "Kısa ve cerrahi nitelikte olacaktır" cevabını verdi.

'KOMŞU ÜLKELERDE SİLAH KAÇAKÇILIĞI YAPILIYOR'
Suriye’de yaşanan olaylarda bir “dış finansmanın” bulunduğu ve komşu ülkelerden silah kaçakçılığı yapıldığı yönündeki bilgilerin doğruluğunun sorulması üzerine ise Esad, "Bu konuda da elimizde kanıtlar vardır. Ancak halen kesinlik kazanan, tamamlanmış kanıt ve bilgileri derlemekteyiz" sözlerini kullandı.

Rus heyetinin, söz konusu bilgi ve kanıtların tamamlanması ve ivedi bir şekilde yayınlanması meselesine büyük önem verdiği belirtildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...