Lavrov ile Zarif Suriye'yi görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile telefonda görüşen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'le de bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede Suriye konusunun ele alındığı belirtildi.

Anadolu Ajansı 12.01.2018 - 13:54 | Son Güncelleme : 12.01.2018 - 14:07

rusya iran moskova suriye lavrov zarif100118.jpg

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile İranlı mevkidaşı Cevad Zarif'in Soçi'de düzenlenmesi planlanan Ulusal Diyalog Kongresi öncesinde Suriye etrafında şekillenen son gelişmeleri değerlendirdikleri belirtildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Lavrov'un Zarif ile yaptığı telefon görüşmesinde, BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararı doğrultusunda Suriye'de siyasi çözüme yönelik atılacak adımlarla ilgili görüş alışverişinde bulunulduğu belirtildi.

Soçi'de düzenlenmesi planlanan Ulusal Diyalog Kongresi'ne ilişkin istişarelere devam eden iki bakanın, Suriye'de son dönemde yaşanan gelişmeleri de ele aldıkları kaydedildi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Soçi'de düzenlenecek Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'ne yaklaşık bin 700 kişinin katılacağını açıklamıştı.

Türkiye, İran ve Rusya tarafından geçen haftalarda yapılan ortak açıklamada, Beşşar Esad rejimi ve muhalifler arasında gerçekleştirilmesi öngörülen kongreye destek verilmişti.

Sayfa Yükleniyor...