Lavrov: Karabağ için umutluyum

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Karabağ sorununun çözümü konusunda umutlu olduğunu, ancak bunun biraz zaman alacağını söyledi.

Haberler 20.12.2008 - 15:31

Lavrov: Karabağ için umutluyum

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bugün Moskova’nın Yankısı radyosuna yaptığı açıklamada, Dağlık Karabağ sorununun çözüm perpektiflerini değerlendirdi.

Lavrov, “Karabağ tünelinin sonunda bir ışık belirdi. Fakat bu ışığa varmak için zaman gerek. Çünkü tünelin uzunluğu fazla” dedi ve Azeri ve Ermeni liderlerin görüşme trafiğine devam mesajını ‘umut verici gelişme’ olarak adlandırdı.

İlham Aliyev ve Serj Sarkisyan’ın 14 yıldır ilk kez ortak bir belgeye imza attığını kaydeden Lavrov, 2 Kasım’da yayımlanan Moskova Deklarasyonu sonrası dışişleri bakanlarına çözüm arayışlarını aktifleştirme talimatı verildiğini hatırlattı.

Batı’da zaman zaman gündeme gelen “Rusya, Karabağ için uluslararası formatı değiştirmeyi planlıyor” söylentilerini yalanlayan Rusya Dışişleri Bakanı, “Barış sürecinin gene AGİT Minsk Grubu’nunu arabuluculuğuyla sürüdürlmesini kuvvetli bir şekilde destekliyoruz. Rusya, ABD ve AB’yi temsil eden Fransa arasında görüş farklılığı bile yok” diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...