Lavrov yine Cenevre'ye gidiyor

BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya'nın oluşturduğu 5+1 ülkeleri ile İran arasındaki nükleer müzakerenin üçüncü turu Cenevre'de devam ediyor. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'un, İran'la nükleer pazarlık için yeniden Cenevre'ye gideceği belirtildi.

22.11.2013 - 15:15

Lavrov yine Cenevre'ye gidiyor

Adının açıklanmasını istemeyen bir Rus kaynak, Cenevre'de İran'la yapılan nükleer müzakerelerin üçüncü turuna Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un da katılacağını açıkladı.

BM Cenevre Ofisi'nde yapılan müzakerelere ilişkin basın mensuplarına bilgi veren AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın Sözcüsü Michael Mann da, ikili ve çok taraflı temasların gerçekleştiğini söyledi.

Mann, Batılı ülkeler ile İran arasında önemli ve detaylı müzakereler yapıldığını belirtti.

Masadaki anlaşma, ilk etapta İran'a uygulanan yaptırımların hafifletilmesi karşılığında İran'ın programının ilerlememesi ve bazı durumlarda geriye gitmesini öngörüyor.

Altı aylık bir süre için geçerli olması beklenen anlaşma, daha kapsamlı bir uzlaşı için gerekli ön metni oluşturuyor.

Diğer taraftan, İran heyetinin, müzakerelere ilişkin pek çok konunun yanı sıra anlaşma metninde uranyum zenginleştirme hakkının yer almasını istediği de belirtiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...