İlişkili Haberler

Le Pen Paris’te gerçekleştirdiği konuşmada yabancılarla bir probleminin olmadığını söylemesine rağmen, Fransa’ya geleceklerse devlet hizmetlerinden faydalanacaklarını ve çocuklarının ücretsiz eğitim alacaklarını düşünmemeleri gerektiğini belirtti.

Göçmen politikalarına getirdiği sert eleştirilerle tanınan Le Pen, 2014 yılında eğitimle ilgili beyanlarda da bulunmuş, okullarda Müslüman ve Yahudi öğrencilere domuz yerine farklı yiyeceklerin sunulmasını eleştirmişti.

Son anketlere göre ilk turda merkez sağ adayı François Fillon’la başabaş bir mücadele vermesi beklenen Marine Le Pen’in mayıs ayında gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kazananın belli olacağı ikinci tura kalmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Kazananın belli olacağı ikinci turda ise seçmenlerin 3’te 2’sinin Fillon’u Le Pen karşısında tercih edeceği tahmin ediliyor.

Geçmişi 1881’e kadar uzanan Fransız hukuk sistemine göre ücretsiz ilköğretim tüm çocuklar için temel bir hak. Eğitim hakkı, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin de temel bir öğretisi.

“Okullara, diplomasiye ve ekonomiye çekidüzen vermek istiyorum.” açıklamasında bulunan Marine Le Pen, Fransa’nın AB üyeliğini de referanduma götürmek istiyor.