NTV

Le Pen televizyon yayınında AB bayrağı istemedi

Anadolu Ajansı

Dünya

Fransa'da aşırı sağ Ulusal Cephe Partisi'nin cumhurbaşkanı adayı Marine Le Pen katıldığı televizyon programında arkasında bulunan Fransa bayrağının yanındaki AB bayrağının kaldırılmasını istedi.

İlişkili Haberler

TF1 Başkanı Gilles Bouleau, Le Pen'in katıldığı "Yarın Cumhurbaşkanı" isimli programda yaptığı açıklamada, Le Pen'in program öncesindeki AB bayrağının kaldırılması talebini kabul ettiklerini söyledi.

Le Pen de, sırayla bütün cumhurbaşkanı adaylarının davet edildiği programda, "Fransa Cumhuriyeti'nin cumhurbaşkanı olmak istiyorum, AB Komisyonu'nun değil. AB'nin ekonomik ve sosyal konular ile sınırlarla ilgili konularda ülkemize ve halkımıza önemli ölçüde zarar verdiğini düşünüyorum" dedi.

Le Pen daha önce de resmi binalardaki AB bayraklarını kaldırtmak istediğini açıklamıştı.

Fransa'da 23 Nisan'da yapılacak ve 11 adayın yarışacağı cumhurbaşkanı seçiminin ilk turunda salt çoğunluğu geçen olmazsa, ikinci tur en çok oyu alan iki aday arasında 7 Mayıs'ta gerçekleşecek.

Kamuoyu yoklamalarında Le Pen ile "En Marche" (Yürüyüş) Hareketinin lideri Emmanuel Macron ikinci tura kalması muhtemel adaylar olarak öne çıkıyor.

Onları Cumhuriyetçiler Partisi'nin adayı François Fillon ve aşırı solun adayı Jean-Luc Melenchon izliyor.

ETİKETLER