Libya ABD elçisi için komisyon kuruyor

Libya'nın Bingazi kentinde ABD Büyükelçisi Christopher Stevens ve diğer 3 ABD'li diplomatın ölümüyle sonuçlanan saldırıyı soruşturmak için Libya İçişleri Bakanlığı bağımsız bir soruşturma komisyonu kuracağını açıkladı.

13.09.2012 - 17:01

Libya ABD elçisi için komisyon kuruyor

Libya İçişleri Bakanlığı sözcüsü, Bingazi'de ABD Konsolosluğu'na düzenlenen saldırı soruşturmak için bağımsız bir komisyon kuracaklarını söyledi.

Libya İçişleri Bakanlığı sözcüsü, “Protestocular arasında kadın ve çocuklar da vardı ancak görgü tanıklarına göre konsolosluğun yakınlarında bulunan bir çiftlikten roket saldırısı gerçekleştirildi. Protestoculardan ayrı başka bir grubun varlığı soruşturmayı  daha da zorlaştırıyor. Sorumluları bulmak için zamana ihtiyacımız var” dedi.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada ise, soruşturmanın başlatılmasının sevindirici olduğu belirtilerek, sorumluların adalete teslim edilmesi için iki ülke yetkililerinin birlikte çalışmasının önemine dikkat çekti.

ABD'de istihbarat birimleri, Binzagi'deki saldırının önceden planlandığı görüşünde. ABD'li istihbarat yetkilileri, Büyükelçi Christopher Stevens ve 3 diplomatın öldürüldüğü saldırının 11 Eylül'ün yıldönümüne denk gelmesinin tesadüf olmadığını düşünüyor. 

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...