'Libya Chavez'in önerisini kabul etti'

Kaddafi ile görüşen Hugo Chavez, Libya'daki krizi çözmek amacıyla Libya'ya bir uluslararası barış gücünün yollanmasını önerdi. Venezuela, Kaddafi'nin bu öneriyi kabul ettiğini duyurdu.

03.03.2011 - 09:37

'Libya Chavez'in önerisini kabul etti'

Libya krizinin aşılması için uluslararası girişimler yoğunlaştı. Venezeula Devlet Başkanı Hugo Chavez, Libya'daki krize çözüm bulmak için devreye girdi. Libya lideri Mammer Kaddafi ile Libya’da yaşananları görüşen Chavez, krizi çözmek amacıyla Libya'ya bir uluslararası barış gücünün yollanmasını önerdi.


Venezuela Haberleşme Bakanı Andres Izarra, Libya hükümetinin bu öneriyi kanul ettiğini duyurdu. Izarra ayrıca Arap Birliği'nin de bu önerilere sıcak baktığını duyurdu.

İSYANCILAR ÖNERİYİ REDDETTİ
Libya'daki isyancılardan öneriye red cevabı geldi. Ulusal Libya Konseyi'nden Mustafa Abdel El Cezire'ye verdiği mülakatla Muammer Kaddafi ile konuşmayı reddettiklerini açıkladı.

Elde edilen bilgilere göre barış planı, Latin Amerika, Avrupa ve Ortadoğu ülkelerinden arabulucuların devreyi girmesini ve Kaddafi rejimiyle isyancılar arasında barış için müzakereler yürütülmesini öngörüyor.

ÖNERİ ARAP BİRLİĞİ'NİN DE GÜNDEMİNDE
Arap Birliği Genel Sektereri Amr Musa da Venezuela Chavez'in Libya'daki krizi sona erdirmek için sunduğu barış planı üzerinde düşündüklerini söyledi. Musa Reuters'a yaptığı açıklamada, "Chavez'in planı konusunda bize bilgi geldi. Ancak bunun üzerinde hala düşünüyoruz. Dün bazı liderlere danıştık" dedi.

Kaddafi, dün yaptığı konuşmada, ABD veya NATO'nun ülkesine müdahale ettiği takdirde, "binlerce Libyalının öleceği" yönünde uyarıda bulunmuştu.

İsyan ateşi büyüyor

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...