Libya, İstanbul'da masaya yatırıldı

Libya'da olup bitenler dün İstanbul'da enine boyuna tartışıldı. Libya Temas Grubu toplantısından öncelikli olarak muhaliflere maddi kaynak kararı çıkarken, kurul Kaddafi'ye teslim ol çağrısı da yaptı.

26.08.2011 - 01:39

İstanbul'daki 5. Libya Temas Grubu toplantısı için NATO, Avrupa Birliği ve Arap Birliği üyesi yaklaşık 40 ülkenin üst düzey diplomatları biraraya geldi.

Öncelikli hedef, başkent Trablus’u ele geçiren muhaliflerin istikrarı daha hızlı sağlamaları için gerekli kaynağın yaratılmasıydı. Ulusal Geçiş Konseyi, Kaddafi rejimine yaptırım olarak dondurulan malvarlıklarının serbest bırakılmasını istedi.

Konsey üyesi Ali El Nayid, "Bir an önce yardımın gelmesini bekliyoruz, acil istikrar için bu gerekli” dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, yaptığı açılış konuşmasında, yeni Libya'nın bayrağının Eylül ayında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantısında dalgalanmasını beklediklerini açıkladı.

Davutoğlu, “Ulusal Geçiş Konseyi'ni gerekli araçlarla güçlendirmeliyiz, böylece zorluklarla başa çıkabilirler. Bunun için BM Güvenlik Konseyi çerçevesinde gerekli finans kaynaklarının sağlanması için harekete geçmeliyiz” şeklinde konuştu.

BM SERBEST BIRAKTI
Birleşmiş Milletler, insani yardım ve diğer sivil ihtiyaçların karşılanabilmesi için Libya'ya ait 1,5 milyar dolarlık mal varlığının serbest bırakıldığını açıkladı.

BM Konseyi diplomatları yaptıkları açıklamada, Güney Afrika'nın Libya'nın mal varlıklarının serbest bırakılmasına karşı çıkmasına rağmen yapılan oylama sonucu mal varlıklarının serbest bırakılmasına karar verildiği kaydettiler.

Mal varlığı, Birleşmiş Milletler Yaptırımlar Komitesi tarafından dağıtılacak.

"20 BİNDEN FAZLA KİŞİ ÖLDÜ"
Bu arada, Libya Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdülcelil, Libya'daki çatışmalarda altı aydan bu yana 20 binden fazla kişinin öldüğünü belirtti.

Abdülcelil, Bingazi'de düzenlediği basın toplantısında, "tam sayıyı bilmediğini ancak çatışmalarda 20 binden fazla kişinin öldüğünü" belirtti.

ÜST DÜZEY YETKİLİLER TRABLUS'TA
Öte yandan Ulusal Geçiş Konseyinden en az sekiz üst düzey yetkilinin, Muammer Kaddafi sonrasında siyasi geçişin hazırlığını yapmak amacıyla Trablus'a gittiği bildirildi.

Muhaliflerin askeri yetkilileriyle toplantılar yaptıklarını da söyleyen Konsey sözcüsü Mahmud Şammam, ''Konseyi Trablus'a taşımaya hazırlandıklarını'' kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...