NTV

Libya yolunda Suriye'ye kınama

Dünya

NATO, Libya'daki misyonunu bu gece saat 23.59 itibariyle sona erdirirken, NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen bu ülkeye sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi.

Uçakta açıklama yapan Rasmussen, NATO'nun Suriye'ye müdahalesinin söz konusu olmadığını ancak şiddet olaylarından dolayı Suriye yönetimini kınadığını belirtti.

"Suriye'de güvenlik güçlerinin sivillere müdahalesini kınadığını" belirten Rasmussen, "Diğer ülkelerde olduğu gibi Suriye'de de ilerlemenin tek yolu halkın yasal taleplerini göz önüne almak ve demokratik reformları hayata geçirmek" dedi.

Rasmussen, BM'nin kararı ve bölgedeki ülkelerin güçlü ve etkin desteği alınarak NATO'nun Libya'ya operasyon düzenlediğini hatırlattı.

CİBRİL İSTİFA ETTİ
Libya Ulusal Geçiş Konseyi (UGK) Yürütme Kurulu Başkanı Mahmud Cibril de istifa etti.

Trablus'taki İslam Merkezi'nde basın toplantısı düzenleyen Cibril, istifa edeceğini daha önce açıkladığını hatırlatarak, 19 Şubat'ta UGK Başkanı Mustafa Abdülcelil ve bazı arkadaşlarıyla bir araya gelerek kurdukları Konsey'den kendi isteğiyle istifa ettiğini söyledi.

Konsey'in önümüzdeki süreçte yapısının kadınları, gençleri ve Libya'nın özgürleşmesi için savaşan askerleri içerecek şekilde genişlemesi gerektiğini ifade eden Cibril, bu yapının üç ay içinde Anayasa'yı oluşturmasını ve 8 ay içinde de ülkede seçimlerin yapılmasının önerisinin getirildiğini belirtti.

KADDAFİ'NİN ÖLÜM NEDENİ AÇIKLANDI
Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi'nin ölümüne nefes alma merkezinin felç olmasının neden olduğu belirtildi.

Kaddafi'nin ölüm raporunu hazırlayan doktor Ebu Bekir Trayna, Alman Der Spiegel dergisine yaptığı açıklamada, ağır kafa yaralanmasının beyin kanamasına neden olduğunu, beyindeki nefes almayı kontrol eden merkezin baskılanması sonucu da Kaddafi'nin nefes almasının durduğunu söyledi.