Geçici Başbakan Mahmud El Cibril, yeni dönemde uygulanacak ve Libyalıların hayatını kolaylaştıracak bazı sosyal ve mali önlemleri açıkladı. Önlemler arasında en fazla dikkat çeken uygulama ise Libya’da yaşanan ve ağır sivil kayıplarına sebep olan çatışmalarda hayatını kaybedenlerin ailelerine maaş bağlanması oldu.

Geçici Maaş uygulamasında, Kaddafi güçlerine karşı savaşanların biraz daha fazla alacağını belirten El Cibril,gıda ürünlerine uygulanan ithalat vergisi altı ay dondurulurken, emekli maaşları ödemelerinde enflasyon artışının da dikkate alınacağının altını çizdi.

Cibril, İngiltere ve Fransa'nın çatışmalarda yaralanan yüzlerce kişinin tedavisi konusunda yardımcı olmayı kabul ettiklerini, ABD'nin de benzer bir katkı yapmaya ilkesel olarak hazır olduğunu bildirdiliğini belirtti.

SİRTE HAVALİMANI MUHALİFLERİN KONTROLÜNDE
Öte yandan, Libya'da Ulusal Geçiş Konseyi'ne bağlı güçlerin Sirte'deki havalimanını ele geçirdikleri bildirildi.

Muammer Kaddafi'nin memleketi olan kentte denetimi ele almak için mücadele eden ve günlerdir şiddetli direnişle karşılaşan savaşçılar, kent merkezine beş kilometre mesafedeki terminal binalarına girmelerini havaya ateş açarak kutladı.

Terminalde Kaddafi ve yönetimine ait tüm resim ya da işaretler söküldü. Savaşçılar, devrik lider ve rejim önde gelenlerine ayrılmış VIP salonlarında koltuklarda dinlendi. Muhalif güçler, Sirte havaalanını ilk olarak iki hafta önce ele geçirmiş ancak daha sonra Kaddafi güçlerince püskürtülmüşlerdi.

KADDAFİ GÜÇLERİNİN DİRENİŞİ SÜRÜYOR
Kaddafi yanlısı güçler, halihazırda da pistin öte yanından savaşçılara roket ve silahlarla şiddetli ateş açmayı sürdürüyor.

Havaalanındaki BBC muhabiri Jonathan Head, batıdaki Misrata'dan gelen savaşçıların şimdi doğudan gelen bir kolla birleşerek buradaki mevzilerini pekiştirmeyi daha sonra da ortaklaşa bir saldırı başlatıp Kaddafi kuvvetlerini kentte sıkıştırmak istediklerini bildirdi.

Kent merkezindeki bir AFP muhabiri ise savaşçıların Salı günü ele geçirdiği liman ve otel çevresinde tarafların birbirine şiddetli ateş açmaya devam ettiğini bildiriyor.

Buradaki Libyalı komutanlar NATO'dan kendilerine daha fazla hava desteği verilmesini isterken; NATO sözcüleri operasyonların hız kesmediğini, ittifaka ait uçakların son günlerde her gün 100'er sorti yaptığını söyledi.