Libya’da isyancılar çekiliyor

Kaddafi’nin karş saldırısıyla çarşamba günü Zaviye’nin denetimini kaybeden isyancılar bugün de petrol kenri Ras Lanuf’tan geri çekiliyor.

11.03.2011 - 11:36

Libya’da isyancılar çekiliyor

Libya’da devam eden çatışmaların, petrol kenti Ras Lanuf’ta düğümlendi. Kentte bulunan petrol nakil tesisleri nedeniyle stratejik önemi olan kentte bulunan isyancılar, Kaddafi’ye bağlı güçlerin son saldırısından sonra geri çekiliyor.

Reuters haber ajansı, Kaddafi güçlerini yoğun top ateşini tuttuğu kentte isyancıların son kontrol noktasını 15-20 km geriye çektiklerinin duyurdu.

Ras Lanuf'un çevresinde de çatışmalar devam ediyor. Görgü tanıkları kentin yakınındaki Ukaylah kasabasına hava saldırı düzenlediğini bildirdi.

Bu arada Libya devlet televizyonu, muhaliflerin kontrolünde bulunan doğudaki halka, güvenlik gerekçesiyle cuma namazı için camilere gitmemeleri çağrısında bulundu.

CEP TELEFONUNA MESAJ
Halen isyancıların elinde bulunan Bingazi ve Ecdebiye gibi kentlerde cep telefonlarına yakında da fazla kentin hükümetin kontrolüne geçeceğine dair mesajlar gönderiliyor.

KADDAFİ’NİN BÜYÜK KARŞI SALDIRISI
Kaddafi güçleri hafta başında büyük bir karşı saldırı başlatmış, Çarşamba günü başkent Trablus’un batısındaki zaviye kentini ele geçirmişleridi. Daha sonra doğuya doğru ilerlemeye başlayan hükümet kuvvetlerinin ilk hadefi stratejik Ras Lanuf kenti olmuştu.

GÖZYAŞARTICI BOMBA
Ayrıca Kaddafi yanlısı güvenlik güçleri bugün Cuma Namazı'ndan sonra Trablus'ta toplanan protestocuların üzerine gözyaşartıcı bomba attı.

Tajoura bölgesinden adını vermek istemeyen biride yaklaşık 300 kişinin camiide namaz kılarken, güvenlik güçlerinin içeri gözyaşartacı bomba attığını söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...