Koalisyon güçlerinin Kaddafi’ye yönelik başladığı operasyon beşinci gününe girerken, muhaliflerden Kaddafi sonrası için önemli bir adım geldi. Ayaklanmanın merkez olan Bingazi’de kurulan Libya Ulusal Konseyi, geçici bir hükümet kurdu. El Cezire televizyonunun verdiği habere göre hükümetin başına Muhammed Cebril getildi. Cebril, Libya Ulusal Konseyi adına yurtdışı temasları yürütüyordu.

İlişkili Haberler


İNGİLTERE: LİBYA HAVA KUVVETLERİ ARTIK TEHDİT DEĞİL
Diğer yandan hem koalisyon güçlerinin operasyonları hem de Kaddafi’nin saldırıları devam ediyor. İngiltere Genelkurmay Başkanlığı artık Libya hava kuvvetlerinin bir tehdit olmadığını ve İngiliz uçaklarının sivillere karşı yapılabilecek bir saldırıya karşı keşif görevlerini sürdürdüğünü açıkladı. 

Hükümet güçlerinin bugünkü hedefi, başkentin kuzey-batısında bulunan Zintan kasabası oldu. Reuters’a telefonla bağlanan isyancılar, dün de bombalanan kasabada durumun kritik olduğu belirtti. Kasaba çevresine yeni güçlerin getirildiği ve tankların saldırıya katıldığı da gelen bilgiler arasında.

Sabah saatlerinde de ülkenin batısında hala isyancıların kontrolünde olan tek kent olan Misrata'da şiddetli çatışmalar yaşandı. Kaddafi'ye bağlı güçleri sabahtan itibaren kenti tank ateşine tuttu ancak koalisyon güçlerinin gerçekleştirdiği hava saldırısı sonrasında tank ateşi kesildi. Hava saldırısında kentin güneyindeki bir hava üssü de hedef alındı.

MİSRATA'DA KESKİN NİŞANCILAR
Misrata'da bulunan muhalifler Kaddafi güçlerine bağlı keskin nişancıların halka ateş ettiğini ve iki kişinin bu saldırılar nedeniyle hayatını kaybettiğini ileri sürdü. Hastane kaynakları da dünden itibaren devam eden çatışmalarda çok sayıda ölü olduğunu, yaralılara müdahalede yetersiz kaldıklarını aktardı.

KADDAFİ: KAZANACAĞIZ
Kaddafi ise devam eden operrasyona rağmen meydan okumaya devam ediyor. Libya lideri Trablus'taki evi Bab ül-Aziziye'den dün akşam halka hitab etti ve ülkesinin savaşa hazır olduğunu söyledi.Harekatın bir haçlı seferi olduğunu tekrarlayan Kaddafi konuşmasında şunları söyledi:

“Bu İslama karşı başlatılan yeni bir haçlı seferi. Çok yaşa İslam. Tüm İslam orduları bu savaşa katılmalı. Tarihi bir savaş yapacağız. Asla teslim olmayacağız. Yüce Libya halkına sesleniyorum, emperyalizme karşı devrim yapıyoruz. Ben korkmuyorum. Kentleri yıkan uçaklardan korkmuyorum. Kısa vadede de uzun vadede de kazanan biz olacağız.” 

Libya ulusal televizyonuna göre, halka kısa bir hitapta bulunan Kaddafi, "İster uzun sürsün, ister kısa; savaşa hazırız, bu savaşı kazanacağız, kalabalık insan kitleleri en güçlü uçaksavardır" şeklinde ifadeler kullandı.

CLINTON: KADDAFİ SÜRGÜN SEÇENEĞİNİ DEĞERLENDİRİYOR OLABİLİR
Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton Amerikan televizyon kanalı ABC'ye yaptığı açıklamada, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin yakınlarının krizi çözebilmek amacıyla dünyanın dört bir tarafında temasa geçtiklerini bildirdi ve Kaddafi’nin sürgün seçeneğini değerlendiriyor olabileceği yorumunu yaptı.

Clinton, "Duyduğumuza göre, Kaddafi'nin yakınları, ister Afrika'da olsun, ister Ortadoğu'da, ister ABD'de veya dünyanın başka bir köşesinde olsun, tanıdıkları kişilerle temasa geçtiler ve krizden çıkış yolu arıyorlar" şeklinde konuştu.