Libya'da muhaliflerin gizli ölüm kampları

Libya'da Muammer Kaddafi iktidardan uzaklaştırılarak öldürülmesine rağmen, muhalifler hala 7 binden fazla kişiyi ölüm kamplarında tutuyor. BM'nin raporuna göre, muhaliflerin gizlice oluşturduğu bu kamplarda işkence de yapılıyor.

24.11.2011 - 11:48

Libya'da muhaliflerin gizli ölüm kampları

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un hazırlattığı rapor İngiliz Independent gazetesi tarafından ele geçirildi. Haberde, Kaddafi rejimi döneminde akrabaları öldürülen silahlı muhaliflerin intikam almak için, Libya hükümetinin bilgisi dışında ölüm kampları oluşturduğu belirtildi. Çocuk ve yaşlıların da tuttulduğu kamplarda işkence ve kötü muamele yapıldığı iddia edildi.

Kaddafi'nin memleketi Sirte'de ismi gizli kalması şartıyla konuşan bir kişi, Kaddafi'nin öldürülmesi sonrasında muhalif savaşçıların terörüne maruz kaldıklarını söyledi. "Derin bir cinnet durumu yaşanıyor. Özellikle genç muhalif savaşçılar ve İslamcı militanlar, eski rejimle ilişkisini düşündükleri herkesi terörize etmeye başladı" dedi.

Ulusal Geçiş Konseyi, Libya'de teorik olarak her tarafta kontrolü sağlamış durumda. Ancak Ulusal Geçiş Konseyi üyeleri bile, eski rejimleri ilişkileri olduğu suçlamalarına maruz kalmamak için olanlara göz yumuyor.

'BAŞINDAN BERİ BİR İÇ SAVAŞTI'
Independent gazetesinin deneyimli muhabiri Patrick Cockburn de, Kaddafi karşıtı güçlerin yedi bin kişi kamp ve hapishanelerde tuttuğu haberinin kendisi için sürpriz olmadığı yorumunu yaptı. Cuckburn, "Libya'daki çatışmalar, yabancı hükümetlerin ya da yabancı medyanın belirttiği gibi bir özgürlük mücadelesinden çok, daha başından beri Libyalılar arasında bir iç savaştı" dedi.

PARALI ASKER DEĞİL GÖÇMEN İŞÇİYDİLER
Uluslararası Af Örgütü'nün bir raporuna göre ise, Libya'da göçmen işçi olarak çalışan bazı Afrika kökenlilerin, Kaddafi'nin paralı askerleri olarak gözaltına alınarak, televizyonlarda gösterildiği, daha sonra ise serbest bırakıldığı belirtildi.

OCAKTA MAHKEMEYE ÇIKARILACAK
Libyalı muhalifler tarafından yakalanan Seyfülislam Kaddafi'nin önümüzdeki ocak ayında mahkemeye çıkarılacağı da iddia edildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...