Libya’da seçim öncesi ayrılık sesleri

Libya’da 42 yıllık Kaddafi yönetimi sonrası yapılacak ilk serbest seçimlere bir hafta kala, gerilim tırmanıyor.

02.07.2012 - 12:38

Libya’da seçim öncesi ayrılık sesleri

Libyalılar, 7 Temmuz’da yapılacak seçimde Ulusal Meclis’in 200 üyesini belirleyecek. Meclisteki koltuklardan 101’i Trablus, 60’ı ülkenin doğusu ve 39’u ise diğer bölgelerden gelecek vekiller için ayrılmış durumda.

Seçimlere bir hafta kala ülkede gerilim tırmanıyor. Dün 300 kadar silahlı protestocu, Bingazi kentindeki Yüksek Seçim Komisyonu’na ait büroyu basarak; burada bulunan bilgisayar, seçim dökümanı ve sandıklarını ateşe verdi.

Ülkenin federal sistemle yönetilmesini talep eden protestocular, Ulusal Geçiş Konseyi lideri Mustafa Abdülcelil’e öfke yağdırdı:

“Mustafa Abdülcelil halkın taleplerine kulak vermeliydi, ama Abdülcelil böyle olmasını istedi. O halkını sattı, bunun sebebi Abdülcelil'dir. Eğer Abdülcelil, halkının yanında durup onları dinleseydi bu olanların hiçbiri yaşanmazdı.”

Euronews'ın haberine göre; göstericiler, Libya’nın 1963 öncesi idari yapılanmasında olduğu gibi Trablusgarp, Fizan ve Sirenayka özerk yönetimlerine ayrılmasını talep etti.

'ŞİDDETİ DURDURAMIYORSA İSTİFA ETSİN'
Libya'nın Kahire Büyükelçisi ve Libya'nın Arap Birliği Daimi Temsilcisi Abdul Menam Hevani ise Ulusal Geçiş Konseyi'nin şiddeti durduramadığı takdirde görevi bırakması gerektiğini açıkladı.

Hevani, Kahire'de düzenlediği basın toplantısında, Libyalı devrimcilere seslendi:

''Kaddafi'nin düşürülmesi için birleşen devrimciler, ülkede güvenliğin ve istikrarın sağlanması için de birlik olmalı. İnsan haklarına saygılı, demokratik bir ülke kurmak için şiddet olaylarının durması gerekiyor. Ulusal Geçiş Konseyi, şiddeti durduramıyorsa istifa etsin.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...