Libya açıklarında Türk gemisine saldırı: Türk kaptan öldü

Libya açıklarında Türk şirketine ait bir kuru yük gemisi saldırıya uğradı. Saldırıda geminin üçüncü kaptanı ölürken, yaralılar var. Tobruk'taki hükümete bağlı ordu sözcüsü, bombalamadan önce Türk gemisini Derna'ya girmemesi için uyardıklarını iddia etti.

Haberler - ntv.com.tr 11.05.2015 - 12:24

Libya açıklarında Türk gemisine saldırı: Türk kaptan öldü

Türk şirketine ait Cook Islands bayraklı "Tuna-1" isimli kuru yük gemisi dün akşam saatlerinde Libya açıklarında saldırıya uğradı. Geminin Türk vatandaşı olan üçüncü kaptanı hayatını kaybetti.

"Tuna-1" isimli kuru yük gemisi İspanya'dan aldığı alçıpan yükünü teslim etmek üzere Libya'nın Tobruk limanına giderken uluslararası sularda karadan topçu atışına maruz kaldı.

Saldırı üzerine bölgeden uzaklaşmaya çalışan gemiye aralıklarla iki ayrı hava saldırısı düzenlendi.

TÜRKİYE SALDIRIYI KINADI 

Saldırılarda geminin Türk vatandaşı 3. kaptanının hayatını kaybettiği, mürettebattan yaralananlar olduğu gemide maddi hasar meydana geldiği belirtildi. Türkiye saldırıyı protesto etti. Dışişleri Bakanlığı isim vermeden Tobruk'taki hükümeti saldırıdan sorumlu tutmuştu. 

"BOMBALAMADAN ÖNCE UYARDIK"

Tobruk hükümetine bağlı ordu sözcüsü, Türk gemisinin bombalanmadan önce uyarıldığını söyledi. Sözcü, Türk gemisinin Derna'ya girmemesi için uyarıldığını da vurguladı.

YANAN GEMİ TOBRUK LİMANI'NA ÇEKİLDİ 

Uluslararası toplum tarafından tanınan Tobruk hükümetinin askeri sözcüsü, "Bir gemi Derna kıyılarına 10 mil yaklaştı. Derna limanına girmemesi konusunda uyarıda bulunduk. Mürettebattan biri öldü, biri de yaralandı" dedi. Libyalı askeri kaynaklar, yanan geminin Tobruk limanına çekildiğini açıkladı.

LİBYA'DA İKİ BAŞLILIK

Kaddafi'nin devrilmesi sonrası Libya'da siyasi istikrarsızlık devam ediyor. Libya'da şu anda iki hükümet bulunuyor. Tobruk merkezli hükümet, uluslararası toplum tarafından tanınırken, başkent Trablus'ta İslamcı bir hükümet bulunuyor. Türkiye başkent Trablus'ta bulunan hükümeti tanıyor.

DIŞİŞLERİ'NDEN SALDIRI SONRASI AÇIKLAMA:

Dün (10 Mayıs) akşam saatlerinde bir Türk şirketine ait Cook Islands bayraklı, "Tuna-1" isimli kuru yük gemisinin İspanya'dan aldığı alçıpan yükünü teslim etmek üzere Tobruk/Libya limanina giderken, Tobruk'un yaklaşık 13 mil açığında, uluslararası sularda karadan topçu atışına maruz kaldığı öğrenilmiştir.

Saldırı üzerine bölgeden uzaklaşmaya çalışan gemiye aralıklarla iki ayrı hava saldırısı düzenlendiği, saldırılarda geminin Türk vatandaşı 3. kaptanının hayatını kaybettiği, mürettebattan yaralananlar olduğu, gemide maddi hasar meydana geldiği bildirilmiştir.

Olayda hayatını kaybeden vatandaşımıza Allah'tan rahmet diliyoruz.

Uluslararası sularda sivil bir gemiye karşı gerçekleştirilen bu alçakça saldırıyı şiddetle kınıyor, saldırıyı gerçekleştirenleri lanetliyoruz.

Bu menfur saldırı ilgili Libya makamları nezdinde şiddetle protesto edilmiş, anılan gemiye ve bölgede bulunabilecek diğer Türk gemilerinin güvenliğine yönelik eylemlerin derhal sona erdirilmesi ve sözkonusu saldırının sorumluları hakkında gerekli hukuki işlemlerin yapılması talep edilmiştir. Anılan gemiye yönelik saldırı kapsamında uluslararası hukuktan kaynaklanan tazminat dahil her türlü hakkımız mahfuzdur. Konu hakkında ilgili uluslararası örgütler nezdinde girişimler yapılmaktadır.

Sözkonusu saldırı, Libya hava ve deniz limanları başta olmak üzere sivil altyapıyı bombalayan, BM gözetimindeki Libya Siyasi Diyalog Sürecine katılan resmi heyetlerin seyahatlerini engellemek için havalimanlarına saldıran, sivil uçakları tehdit eden ve daha önce de olduğu gibi sivil gemilere saldıran kişilerin uluslararası hukuk ihlallerinin yeni bir örneğidir. Bu tür suçları işleyenlerin BM Şartı ve ilgili BMGK Kararları çerçevesinde sorumlu tutulmaları hayati önem taşımaktadır.

Sayfa Yükleniyor...