'Libyalı devrimciler ilham verici'

ABD'li Senatör John McCain, Libyalı devrimcilerin Tahran, Şam, Pekin ve Moskova'daki insanlar için ilham verici olduğunu söyledi.

Anadolu Ajansı 30.09.2011 - 10:13

Libya'nın başkenti Trablus'a gelen ABD'li Cumhuriyetçilerden oluşan heyete başkanlık eden McCain, Libya'nın yeni liderlerine duyduğu güveni dile getirirken, Ulusal Geçiş Konseyi'ne (UGK) silahlı örgütleri dizginlemeleri ve Libya'nın kaçak lideri Muammer Kaddafi'nin yakalanması yönünde baskıyı artırmaları çağrısı yaptı.

McCain, geçen Nisan ayında muhaliflerin kalesi Bingazi'yi ziyaretinden sonra Trablus'ta olmaktan büyük heyecan duyduğunu ifade ederek, Libya'da Kaddafi'nin yönetiminden gönderilmesinde elde edilen başarının, diğer ülkelerdeki eylemciler için ilham verici olduğunu söyledi.

ABD'li Senatör, ''Libya halkı bugün, Tahran'daki, Şam'daki, hatta Pekin'deki ve Moskova'daki insanlar için ilham verici. Libya halkı, dünyaya ilham vermeye devam edecek ve insanların, en kötü diktatörlerin bile devrilebileceğini ve yerine demokrasiyle özgürlüğün gelebileceğini bilmelerini sağlayacak'' dedi.

'ABD'Lİ YATIRIMCILAR ÇOK HEVESLİ'
McCain ayrıca, Amerikalı yatırımcıların, Libya'ya yatırım yapmaya çok hevesli olduklarını, bu yatırımcılara fırsat tanınmasını umduklarını kaydetti.

John McCain'in liderliğini yaptığı heyette ABD'li senatörler Lindsey Graham, Mark Kirk, Marco Rubio da bulunuyor. Heyet, UGK'nin Başkanı Mustafa Abdülcelil ve diğer üst düzey yetkililerle görüştükten sonra daha önce Yeşil Meydan adıyla bilinen Şehitler Meydanı'nı gezdi ve bir cezaevini ziyaret etti.

ABD'li senatörler, Libya'nın yeni yöneticilerinin, Lockerbie davasıyla ilgili olarak adalet arayışına gireceklerine duydukları güveni de dile getirdiler.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...