Libya’da yaşaşan iç savaş her geçen gün biraz daha derinlşiyor. Hava operasyonlarına rağmen isyancılar Kaddafi güçleri karşısında başarı elde edemeyince Avrupa ülkeleri, Libya’da kara harekatını tartışmaya başladı. Henüz geniş kapsamlı bir kara harekatı gündemde olmasa da İngiltere, Fransa ve İtalya isyancıları eğitmek amacıyla 30 kadar subay ve askeri ekip yollama kararı aldı.

Gelen bu destekten sonra isyancıların oluşturdukları Geçici Ulusal Konsey'se Kaddafi yönetiminin ateşkes önerisini reddetti. Konsey sözcüsü Abdül Hafız Goga Bingazi'de yaptığı açıklamada, Libya'da artık askeri bir çıkmazın söz konusu olmadığını ve NATO'nun hükümet güçlerine karşı artan hava saldırılarının isyancıların durumunu düzelttiğini belirtti.

BM: ASKERİ KORUMAYA İHTİYAÇ YOK
Bu arada Birleşmiş Milletler İnsani İşler ve Acil Yardım Koordinatorü Valerie Amos, Libya'da askeri operasyonlar ile insani yardım faaliyetleri arasındaki farkın giderek azaldığı uyarısında bulundu.

Valerie Amos, Birleşmiş Milletler'in, Libya'ya yardım göndermesi zor olsa da bu görevi askeri koruma olmadan da yerine getirebileceğini söyledi. Avrupa Birliği'nin insani yardım taşıyan konvoyları korumak için Libya'ya asker gönderme önerisini de değerlendiren Amos, bu gibi hareketlerin yardım kurulu çalışanlarının hayatlarını ve gönderilen yardımları riske atacağını belirtti.

MİSRATA’YA SALDIRILAR DEVAM EDİYOR
Diğer taraftan Kaddafi’ye bağlı güçlerin misrata’ya yönelik saldırıları aralıksız devam ediyor. Bugün de Kaddafi güçlerinin hedefi olan kentte, havan topu saldırısı nedeniyle 3 isyancının öldüğü açıklandı.