‘Libyalı muhalifler ortağımızdır’

İstanbul’da gerçekleştirilen Libya Temas Grubunun toplantısında kullanan Dışişleri Bakanı, Libyalı muhaliflerin kurduğu Geçici Konsey’in ülkenin meşru temsilcisi olduğunu belirtti ve Konsey’in yapılacak çalışmalarda ortak kabul edildiğini söyledi.

Haberler 15.07.2011 - 12:15

‘Libyalı muhalifler ortağımızdır’

Uluslararası toplumun Libya krizini çözmeye yönelik çalışmalarını koordine etmek amacıyla oluşturulan Libya Temas Grubunun 4'üncü toplantısı bugün İstanbul’da yapılıyor. Toplantının açılış konuşmasını yapan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Libyalı muhaliflerin oluşturduğu Geçici Konseyi’nin ülkenin meşru temsilcisi kabul edildiğinin altını çizdi.

Davutoğlu konuşmasında şunları söyledi:

“Libya kalıcı bir çözüm bulmak ve aynı zamanda Libya’nın toprak bütünlüğünü korumak büyük önem taşıyor. Bu bağlamda Libya Özel Temsilcisi sayın Hatip’in çabalarına elimizden geldiğince destek veriyoruz. Libya’daki siyasi geçiş anlamında Türkiye’de çabalarını sayın Hatip’le birleştirmektedir. Sahadaki çabaları böyle bir geçişi daha da kolaylaştıracaktır.”

‘RAMAZAN AYINDA KONSEY’E 3 MİLYAR DOLAR VERİLSİN’
“Sayın Hatip’in destek konusunda, önümüzdeki dönemlerde Libya’daki farklı taraflarla kuracağı temaslar bizim açımızdan büyük fayda sağlayacaktır. Binlerce kişi bu kriz nedeniyle yerinden edildi. Ülkedeki durum kamu hizmetlerinin ve tedarik hatlarının çalışmasını gittikçe daha da zorlaştırıyor. Bunun da ötesinde Kaddafi’nin kontrolü altında yaşayan insanlar açısından ciddi sorunlar söz konusu olabilir. Mübarek Ramazan ayının yaklaştığı bu günlerde bu konular daha da önem taşımaktadır. Bu bağlamda Libya’nın dondurulmuş 3 milyar dolarının Ramazan ayı boyunca insani yardımlarda kullanılması koşuluyla geçici konseye verilmesi önerisini destekliyoruz.”

‘KONSEY ORTAK AKBUL EDİLMEKTEDİR’
“Özellikle çatışma sonrası Libya’daki altyapının tekrar yapılandırılması büyük bir önem taşımaktadır. Bu konuda da elimizden geleni yapacağız. Libya halkının kendisi ve Libya’nın meşru temsilcisi olan Konsey, bütün bu çabaların yürütülmesinde ortak kabul edilmektedir.”

Davutoğlu konuşmasının, “Özgür, demokratik, birleşik bir Libya için çabalarımızın olumlu sonuç vermesini umut ediyorum” diyerek tamamladı.

Sayfa Yükleniyor...