Libyalı muhalifler silahta ısrarlı

İngiltere'de bulunan ve Başbakan Cameron'la da görüşen muhaliflerin lideri Mustafa Abdülcelil, Kaddafi'ye karşı savaşta silaha ihtiyaçları olduğunu tekrarladı.

Anadolu Ajansı 12.05.2011 - 13:09

Libyalı muhalifler silahta ısrarlı

İngiliz hükümeti Libyalı muhaliflerle yeni yardımları görüşüyor.

Başbakan David Cameron, muhaliflerin kurduğu Ulusal Geçici Konsey'in Başkanı Mustafa Abdülcelil ile biraraya geldi.

Görüşmede çelik yelek ve polis üniforması dağıtılması gibi konuların ele alındığı belirtilirken, Londra'da bir basın toplantısı düzenleyen Abdülcelil, silah talebinde bulundu.

Mustafa Abdülcelil, Kaddafi'ye bağlı güçlerle savaşta daha fazla silaha ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Abdülcelil, "Kaddafi'nin ağır silahlara sahip olduğunu, kendilerinin de Libya halkında varolan cesaretle birlikte belki de bir çeşit denge sağlayacak hafif silahlara ihtiyaçlar duyduklarını" kaydetti.

Dışişleri Bakanı Hauge, bakanların, İngiltere ile ilişkilerin güçlendirilmesi amacıyla Konsey'in Londra'da daimi büro açmasını müzakere ettiğini belirtti.

MUHALİFLER BEYAZ SARAY YOLUNDA
Bu arada ABD yönetimi, Libya'daki muhaliflerin temsilcilerini Beyaz Saray'a görüşmeye davet etti.

Beyaz Saray sözcüsü, Libya'da muhaliflerin kurduğu Geçici Ulusal Konsey'in heyetinin, ABD Ulusal Güvenlik danışmanı Tom Donilon ve Kongre üyeleriyle görüşeceğini bildirdi.

Cibril'in bu hafta içinde bir görüşme yaptığı Amerikalı Senatör John Kerry, Beyaz Saray'ın talebiyle dondurulan Kaddafi'nin hesaplarının ve mal varlıklarının bir bölümünün, muhalif güçlerin kullanımı için serbest bırakılmasına yönelik bir yasa tasarısı hazırladığını söylemişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...