Liderler Paris'te buluşuyor

Birinci Dünya Savaşı'nı sona erdiren ateşkesin imzalanışının 100'üncü yıldönümündeyiz. Aralarında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da bulunduğu 60'dan fazla ülke lideri haftasonu Paris'te anma töreninde bir araya gelecek. Paris'teki buluşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı Donald Trump'la ikili görüşme yapması bekleniyor.

NTV Haber 09.11.2018 - 23:32

Liderler Paris'te buluşuyor

Birinci Dünya Savaşı'nı sona erdiren ateşkesin 100'üncü yıldönümü kapsamında 60'dan fazla devletin lideri 10-11 Kasım tarihlerinde Fransa'nın başkenti Paris'te bir araya geliyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un girişimiyle düzenlenen törenlere, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra, ABD Başkanı Donald Trump, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İngiltere Başbakanı Theresa May ve İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu da katılacak.

Törenler iki aşamalı yapılacak. İlk tören 11 Kasım sabahı Paris'teki Zafer Takı'nın altında düzenlenecek.

Macron, buradaki tören sonrası dünya liderlerini Elize Sarayı'nda, öğle yemeğinde ağırlayacak.

Aynı saatlerde Macron'un eşi Brijit Macron da devlet ve hükümet başkanlarının eşlerine paris dışındaki Versay Şatosu'nda öğle yemeği verecek.

Törenin ikinci ayağı ise aynı gün öğleden sonra yapılacak Paris Barış Forumu olacak.

Barış Forumu'nun açılış konuşması, Angela Merkel ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres tarafından yapılacak.

Anma törenleri paralelinde liderler arasında ikili görüşmeler gerçekleşmesi de bekleniyor.

Dünya medyası yeni bir Trump-Putin görüşmesi bekliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da Trump ve Putin ile görüşmesi gündemde.

Sayfa Yükleniyor...