Liderlerden domokrasi vurgusu

KKTC seçimlerinde oylarını kullanan liderler, yaptıkları açıklamalarda Kıbrıs'ın demokrasi sınavından başarıyla geçtiği görüşünde birleşti.

Anadolu Ajansı 19.04.2009 - 13:38

Liderlerden domokrasi vurgusu

Mehmet Ali Talat, oyunu, eşi Oya Talat'la birlikte Girne 19 Mayıs Türk Maarif Kolejindeki 70 numaralı sandıkta kullandı.

Oyunu kullandıktan sonra kısa bir açıklama yapan KKTC Cumhurbaşkanı Talat, oy kullanma görevini yerine getirdiklerini belirterek, "Demokrasimiz için hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

Kıbrıs Türk demokrasisinin çok yeni olmadığını, vatandaşların en sakin şekilde demokratik görevlerini yerine getirdiğini ifade eden Talat, "Dünyanın birçok ülkesinde seçim şiddet birlikte anılırken, KKTC'de, müteşekkirim ki tüm halkıma, böyle bir olay bugüne kadar neredeyse hiç olmamıştır. Aynı şekilde, bugün sakin bir seçim geçirip demokrasimizde bir dönüm noktasını daha aşmış olacağız. Bu seçim gerçekten önemli, her seçim gibi önemli" diye konuştu.

'BUGÜN HALK KONUŞUYOR'
Seçim sonucunun Kıbrıs Türk halkının iradesini yansıtacağını belirten Cumhurbaşkanı Talat, şöyle devam etti:

"Bu iradenin güzel günlere, mutlu günlere yol açmasını diliyorum. Bugün halk konuşuyor. Bugüne kadar siyasiler konuştu. Büyük bir kampanya yürüttü siyasi partilerimiz. Bu kampanyalarında zaman zaman birbirlerine acı şeyler de söylediler. Yalnız unutulmamalıdır ki, yarın yine herkes birbirinin yüzüne bakacak, elini sıkacak. O nedenle kampanya döneminde söylenen acı sözler unutulmalı. Geleceğe umutla bakılmalı. Bugün de yine dostluk ve kardeşlik içinde bir seçim geçirerek yarın yüz yüze bakma, el sıkma, hükümet kurma vesaire hazırlıkları için hazır olunmalı, onun zemini hazırlanmalı. Bu açıdan seçimin hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum."

Cumhurbaşkanı Talat, oyunu ne şekilde kullandığının sorulması üzerine, "Oy biliyorsunuz gizlidir, o konuda bir açıklama yapılmaz" dedi.

Cumhurbaşkanı Talat, oyunu kullandıktan sonra, diğer sandıkları gezerek, görevlilerle selamlaştı ve oy kullanmak için gelen vatandaşlarla bir süre sohbet etti.

SOYER: SONUCUN CTP LEHİNE OLACAĞINA İNANIYORUM
KKTC'de Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı ve Başbakan Ferdi Sabit Soyer, bugün yapılan seçimin sonucunun partisinin lehine olacağına inandığını söyleyerek, "Kazanan Kıbrıs Türk halkı olmuştur, ilerleme olmuştur, bunun için mutluyum" dedi.

Başbakan Soyer ve eşi Dudu Soyer, oyunu Gazimağusa'daki Şehit Zeki Salih İlkokulunda kullandı. Okula gelişinde sandık ve güvenlik görevlileriyle tek tek tokalaşan Soyer, daha sonra eşiyle birlikte 64 no'lu sandıkta oyunu kullandı.

Soyer, oy vermesinin ardından basına yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Kıbrıs Türk halkının bu topraklarda, Kıbrıs'ın geleceğini belirlemeye hak sahibi bir halk olduğunu, demokratik yaşantısıyla, kurumsallaşmış yapısıyla bütün dünyaya yeniden kanıtlamasının mutluluğunu yaşıyorum.

Referandum hakkını kullanarak, bütün dünyaya Kıbrıs'ın geleceğinde Kıbrıslı Rumlar kadar adanın geleceğini belirlemeye hak sahibi, ehil ve yetkin bir halk olarak Kıbrıs Türk halkı, bu seçim dönemini oldukça demokratik, her türlü çatışmadan uzak bir şekilde geçirmiştir."


EROĞLU: KKTC HALKI BİR DEMOKRASİ İMTİHANINDAN DAHA GEÇİYOR
KKTC'de ana muhalefet Ulusal Birlik Partisi'nin (UBP) Genel Başkanı Derviş Eroğlu ve Özgürlük ve Reform Partisi (ÖRP) Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Turgay Avcı, Gazimağusa'da oylarını kullandı.

UBP Genel Başkanı Eroğlu, eşi Meral Eroğlu ile birlikte, Polatpaşa İlköğretim Okulunda 37 no'lu sandıkta oyunu kullandı. Eroğlu, oy verdikten sonra yaptığı açıklamada, "KKTC halkı bir demokrasi imtihanından daha geçiyor. Halkımız demokrasimize müdahale olmadan bir seçim gerçekleşmesi için aşırı hassasiyet göstermiştir" dedi.

"Bazı müdahaleler veya müdahale özelliği taşıyan davranışlar olsa da Kıbrıs Türk halkının bunlara itibar etmediğini" söyleyen Eroğlu, "Vatandaşın iradesi sandığa yansımaya başlamış, akşam da sandıklar açılmaya başladıktan sonra ülkemizin iktidara gelecek partisi veya partileri ortaya çıkacaktır" diye konuştu.

Seçim kampanyalarında tek başına iktidarı hedeflediklerini söylediklerini kaydeden Eroğlu, partisinin mitinglerinin coşkulu ve kalabalık geçtiğini ifade etti.

"Artık kararın halka kaldığını" belirten Eroğlu, "Temennimiz, KKTC demokrasisine layık bir seçim olmasıdır. Kavgasız, gürültüsüz olmasıdır" dedi. UBP'nin KKTC iktidarına talip olduğunu ifade eden Eroğlu, KKTC ekonomisinin iyi durumda olmadığı söyledi.

DENKTAŞ: HERKES SONUCA SEVE SEVE KATLANACAK
KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, bugünkü seçimlerden çıkacak sonucun Kıbrıslı Türklerin milli davası, hürriyeti, milliyeti, güvenliği ve geleceği için hayırlı olmasını diledi.

Rauf Denktaş, oyunu, eşi Aydın Denktaş ile birlikte Lefkoşa'da Şehit Tuncer İlkokulu'na gelerek 116 numaralı sandıkta kullandı. Denktaş, oyunu kullandıktan sonra yaptığı açıklamada, seçim sürecinde "biraz seviye düşüklüğü olsa da" büyük bir demokrasi kavgası verildiğini ifade ederek, çıkacak sonucu halkın benimseyeceğini söyledi.

Sonucun hem Kıbrıslı Türklerin milli davası, hürriyeti, milliyeti, güvenliği ve gelecekleri için, hem de halkın ekonomik açıdan daha müreffeh bir hayat yaşaması için hayırlı olmasını dileyen Denktaş, "Herkesin sonuca seve seve katlanacağını" kaydetti.  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...