Liderlerden ortak mektup: Kaddafi gitmeli

ABD, İngiltere ve Fransa liderleri,yayınladıkları ortak mektupta Muammer Kaddafi iktidarda kaldığı sürece Libya'da barış sağlanmayacağı uyarısında bulundu.

15.04.2011 - 09:11

Liderlerden ortak mektup: Kaddafi gitmeli

Washington Post, Le Figaro ve Times gazetelerinden yayınlanan ortak mektupta, ABD Başkanı Barack Obama, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve İngiltere Başbakanı David Cameron, Kaddafi gidene kadar mücadeleye devam edecekleri vaadinde bulunuyorlar.

'Askeri operasyonun sonuna kadar gidecekleri vurgusuyla liderlerin Kaddafi karşıtlarına, ittifak sizi terketmeyecek mesajı verdiklerini'' kaydeden Times'taki mektupta, Libya kaderine terkedilirse uluslararası sistemin dışında kalan, işlemez bir devlet haline dönüşeceği konusunda uyardı.

''Kaddafi işbaşında kaldığı sürece NATO ve koalisyon güçlerinin operasyonları sürmeli ve böylece bir yandan siviller korunurken diğer yandan da rejim üzerindeki baskı da artmalıdır'' görüşünü dile getiren liderler, İngiltere, Fransa ve ABD, BM kararının gereğini yerine getirirken Libya halkı kendi geleceğini seçene kadar durmayacaktır'' taahhüdünde bulundular.

'KADDAFİ'NİN KALMASI HALKINA İHANET OLUR'
Liderler, sivilleri korumanın yeterli olmadığını, Kaddafi'nin de gitmesi gerektiğini savundu. Mektupta ayrıca Kaddafi'nin görevde kalmasına izin vermenin Libya halkına ihanet olacağının da altı çizildi.

NATO üyeleri, İngiltere ve Fransa'nın Kaddafi güçlerine karşı operasyonlara daha fazla ülkenin katkıda bulunması çağrısına olumsuz yanıt vermişlerdi. NATO, operasyonları sürdürecek ek uçak bulmakta zorlanıyor.

28 üyeli ittifakın aralarında Fransa, İngiltere, Kanada, Belçika, Norveç ve Danimarka'nın da bulunduğu az sayıda üyesi hava operasyonlarına uçaklarıyla katkıda bulunuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...