Lieberman: Ben varsam, Türkiye yok

İsrail Dışişleri Bakanı Lieberman, Suriye ile müzakerelerde Türkiye'nin olası arabuluculuk rolüyle ilgili bir kez daha net konuştu. Lieberman, Filistin ile barışı da 10 yıl içinde mümkün görmüyor.

Anadolu Ajansı 28.12.2009 - 02:17

Lieberman: Ben varsam, Türkiye yok

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, dışişleri bakanı olarak kaldığı sürece Suriye ile müzakerelerde Türkiye'nin arabuluculuğunun mümkün olamayacağını söyledi.

İsrail basınında yer alan haberlere göre Avigdor Liberman, Kudüs'te İsrail'in büyükelçileriyle biraraya geldiği toplantıda yaptığı konuşmada, İsrail ile Suriye arasındaki barış müzakerelerinde hükümetteki kimi arkadaşlarının tersi yöndeki girişimlerine karşın Türkiye'nin arabuluculuğuna yer olmadığını bildirdi.

İşçi Partisi Genel Başkanı ve Savunma Bakanı Ehud Barak ile İsrail Sanayi Ticaret ve Çalışma Bakanı Binyamin Ben Eliezer'i bu konuda eleştiren Liberman, onlara, 'Unutun gitsin' diye seslendi ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İsrail hakkındaki sözlerinden sonra Türkiye'nin arabuluculuğunda mutabık olmalarının mümkün olmayacağını kaydetti.

Liberman, ''Ben dışişleri bakanı olarak kaldığım ve İsrail Evimiz Partisi de hükümette olduğu sürece Türkiye'nin arabuluculuğu olmayacaktır'' dedi.

Liberman ''Şam'ın görüşmek istemesi durumunda bunun ne gizli diplomatik yollarla ne de arabulucular veya arabuluculuk yoluyla değil, ancak doğrudan müzakerelerle mümkün olacağını'' kaydetti.

''FİLİSTİN İLE 10 YIL İÇİNDE BİR BARIŞ OLMAZ''
Liberman, Filistinliler ile barış müzakerelerine değinirken de, diplomatlarından, Fiistinliler ile bir barış anlaşmasına varmak için İsrail'in yeterince çaba harcadığını dünyaya da göstermelerini istedi ve ''gelecek 10 yıllık süreçte Filistinliler ile bir barış anlaşması imzalanmayacağı'' tahmininde bulundu.

Filistin liderliğinin bir barış anlaşmasına hazır olmadığını savunan Liberman, 1967 sınırlarına da çekilseler, Küdüs'ü de bölseler, bunun iki taraf arasındaki çatışmaya son vermeyeceğini ve hiçbir şeyin değişmeyeceğini öne sürdü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...