Lieberman: Dava açılırsa istifa ederim

Liberman, yolsuzluk iddiaları hakkında konuştu.

Anadolu Ajansı 03.08.2009 - 15:40

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, polisin, hakkındaki yolsuzluk iddialarıyla ilgili dava açılması tavsiyesinde bulunmasının ardından, dava açılmasına karar verilmesi halinde istifa edeceğini söyledi.


Lieberman, geçmişe dönme imkanı olsa, yine aynı şekilde davranacağını da ifade etti.

Polisin Yolsuzlukla Mücadele birimi, para aklamak, rüşvet almak, adaleti yanıltmak ve bir tanığa baskı yapmak gibi suçlamalardan sonra, İsrail Başsavcılığına Lieberman hakkında "dava açılması" tavsiyesiyle dosya iletmişti.

Lieberman'ın paravan şirketler ve hesap ağı kurarak, 10 milyon şekel (yaklaşık 2,5 milyon dolar) dolayında yasa dışı gelir sağladığı öne sürülüyor. Lieberman hakkındaki iddialar ve soruşturma 10 yıldan fazla süredir devam ediyordu.

Lieberman ise, İsrail parlamentosunda (Knesset) bir komisyon toplantısı sırasında iddialara cevap vererek, "Adalet Yüksek Mahkemesine yaptığım başvurunun sonucunda, soruşturmanın nihayet sonuca ulaşmasından memnunum" dedi. Lieberman, yaptıklarıyla bir sorunu bulunmadığını ifade ederek, eğer geriye dönme imkanı bulabilse, aynı şekilde davranacağını söyledi.

Gerçeklerin ön duruşmada ortaya çıkağını belirten Lieberman, "Bu ön duruşmada, başsavcı dava açılmasına karar verirse, derhal Dışişleri Bakanlığındaki görevimden istifa edeceğim" dedi. Lieberman, sonraki birkaç ay içinde İsrail Evimiz partisindeki başkanlık görevini de bırakacağını kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...