İlişkili Haberler

İngiltere'nin başkenti Londra'da İngiliz Parlamentosu "Big Bang" önünde dün terör saldırısı yapıldı. Otomobiliyle köprü üzerindeki yayaları ezdikten sonra bir polisi bıçakla öldüren saldırgan etkisiz hale getirilmişti.

SALDIRGANIN KİMLİĞİ BELLİ OLDU

Saldırganın İngiltere doğumlu Khalid Masood (Halit Mesut) olduğu açıklandı.

İngiliz polisi, dün başkentin merkezindeki Westminster bölgesinde gerçekleşen saldırının failinin 52 yaşındaki olduğunu duyurdu.

Saldırganın İngiltere'nin güneydoğusundaki Kent bölgesinde doğduğu, son dönemde ise ülkenin ortasındaki Batı Midlands bölgesinde ikamet ettiği belirtildi.

İngiliz polisinin açıklamasında, Khalid Masood'un daha önce adam yaralama, kamu düzenini bozma ve silah bulundurma suçlarından hüküm giydiğini, ancak daha önce terör bağlantılı herhangi bir olayla suçlanmadığı bilgisine yer verildi.

Açıklamada ayrıca kişinin saldırı niyetine veya planına ilişkin önceden bir istihbarat bulunmadığı ve devam eden soruşturmaların kapsamında da yer almadığı belirtildi.

İngiliz polisi saldırıda kullanılan otomobilin Birmingham kentinde kiralandığını ortaya çıkardı.

Birmingham'da gece yarısı 6 noktaya operasyon düzenlendi ve 7 kişi gözaltına alındı. Saldırganın İngiliz polisi tarafından daha önce sorgulandığı belirtildi. 

İNGİLİZ POLİSİ: SALDIRGAN TEK BAŞINA HAREKET ETTİ

İngiliz polisi saldırganının tek başına hareket ettiği ve uluslararası terörizmden etkilenerek saldırıyı gerçekleştirdiği tahmininde bulundu. 

MAY'DEN SALDIRIYA İLİŞKİN AÇIKLAMA

İngiltere Başbakanı Theresa May Avam Kamarası'nda konuştu. May saldırganın İngiltere doğumlu ve sabıkalı olduğunu açıkladı. May saldırganın radikal düşünceleri nedeniyle daha önce İngiliz istihbaratı MI5 tarafından sorgulandığını da ekledi. May saldırıda biri polis üç kişinin hayatını kaybettiğini ifade etti. Kurbanlara başsağlığı dileyen May yaralı iki polisin de durumunun ağır olduğunu belirtti.

Başbakan May yaralılar arasında 12 İngiliz, üç Fransız, iki Romen, dört Güney Koreli, bir Alman, bir Çinli, bir İrlandalı, bir İtalyan ve iki Yunan'ın bulunduğunu söyledi.
Saldırıyı dünyanın her köşesindeki özgür insanlara yapılmış olarak gördüklerini dile getiren Başbakan Theresa May, "Demokrasinin zayıflaması hedeflendi ancak parlamento görevine devam ediyor" dedi.

Öte yandan, bu kanlı saldırıyı terör örgütü DAEŞ üstlendi.

BAŞBAKAN MAY OLAY ANINI ANLATMIŞTI  

İngiltere Başbakanı Theresa May, dün Londra'da gerçekleşen terör saldırısında parlamentonun hedef alınmasının tesadüf olmadığını söylemişti. 

Başkanlık ettiği acil durum toplantısının ardından başbakanlık ofisi "10 Numara"nın önünde dün basına açıklamalarda bulunan Başbakan May olayın ayrıntılarının ortaya çıkmaya devam ettiğini belirtmişti.

4 ÖLÜ, 40 YARALI 

Biri saldırgan olmak üzere toplamda dört kişinin öldüğü ve 40 kişinin yaralandığı olay sırasında parlamentoda her hafta düzenlenen "Başbakana Sorular" oturumu gerçekleşiyordu. Saldırı sırasında parlamentoda bulunan Başbakan Theresa May, korumalarınca dışarı çıkarılmış ve güvenli bir yere götürülmüştü.