Londra saldırganlarının 'sahte patlayıcı' taktiği

Londra polisi, 3 Haziran'da Londra köprüsünde gerçekleşen terör saldırısının faillerinin, patlayıcı görünümlü şişeler yerleştirilmiş kemer giydiklerini açıkladı.

Anadolu Ajansı 11.06.2017 - 20:11

Londra saldırganlarının 'sahte patlayıcı' taktiği

Londra Metropol Polisi'nden yapılan açıklamaya göre, terör saldırısı sırasında üç saldırganın üzerinde de, üstleri bantla kapatılmış plastik su şişelerinin takılı olduğu deri kemerler bulunuyordu. Bu şekilde üzerlerinde patlayıcı olduğu görüntüsü vermeye çalışan teröristler, öldürüldüklerinde de söz konusu kemerler halen üzerlerindeydi. Polis yetkilisi Dean Hayden, "Bu taktiğin Britanya'da daha önce kullanıldığını hiç görmemiştim," diyerek, "teröristler kendi üstlerine sahte patlayıcılar bağlayarak, korkuyu en üst düzeye çıkarıyorlar," ifadesinde bulundu.

POLİS ATEŞİNE KARŞI ÖNLEM

Hayden, "O gece onları kim görse, (patlayıcıların) gerçek olduğunu sanırdı. Bu kemerleri giyme amaçlarını tahmin etmek güç. Saldırıyı bir kuşatma ve rehine olayına çevirmeyi planlamış olabilirler; belki de patlayıcıları, ateş edilmesin diye bir koruma olarak görmüşlerdir," diye konuştu.

Teröristlerle çatışmaya giren polislerin cesaretini öven Hayden, bomba yüklü olduğu zannedilen kemerleri gördükleri halde teröristlere ateş eden polislerin, patlamaya neden olabileceklerini bildiklerinin altını çizdi.

Londra polisi ayrıca, teröristlerin halkın üzerine saldırırken kullandığı pembe renkli, seramik bıçakların da fotoğrafını paylaştı. Üç bıçağın da, teröristlerin elinden düşmemesi için ellerine iple sağlamca bağlandığı görülüyor.

262 KİŞİNİN İFADESİ ALINDI

3 Haziran gecesi Londra köprüsünde araçla insanları ezen 3 terörist, daha sonra çarşı bölgesindeki bar ve restoranlarda insanlara bıçakla saldırmış, saldırganların üçü de polis tarafından vurularak öldürülmüştü. IŞİD'in üstlendiği terör saldırısında 8 kişi hayatını kaybetmişti.

Londra polisi terör saldırısıyla ilgili şimdiye kadar 19 ülkeden toplam 262 kişinin ifadesine başvurdu. Bunların 78'inin olaya yakından şahit olan tanıklar olduğu belirtiliyor. Soruşturma halen devam ediyor.

Sayfa Yükleniyor...