Londra'da İstiklal Marşı

Çanakkale Kara Savaşları'nın 100. yıl dönümü ve Anzak Günü dolayısıyla İngiltere'nin başkenti Londra'da anma töreni düzenlendi.

Haberler - Anadolu Ajansı 26.04.2015 - 02:44

Londra'da İstiklal Marşı

Bakanlıkların bulunduğu Whitehall caddesindeki "The Cenotaph" savaş anıtının önünde yapılan törene, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth ve eşi Edinburgh Dükü Philip'in yanı sıra torunu Cambridge Dükü William da katıldı.

Türkiye'yi TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Ahmet Berat Çonkar'ın temsil ettiği törende, İstiklal Marşı Türk Hava Kuvvetleri Bandosu tarafından çalındı ve Mustafa Kemal Atatürk'ün Anzak annelerine mektubu okundu.

Birleşik Krallık Kraliyet Ordusu Bandoları, Kraliyet Donanması Bandosu ile Türk Hava Kuvvetleri Bandosu'nun yerlerini almalarıyla başlayan törende, iki dakikalık saygı duruşunun ardından İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth gelinciklerle donatılmış çelengi anıta bıraktı.

Kraliçe'nin ardından İngiltere Başbakanı Daved Cameron, Yeni Zelanda Parlamentosu Başkanı David Carter, Avustralya Adalet Bakanı George Brandis ile TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Çonkar da anıta birer çelenk bıraktılar.

Törende Avustralya, Yeni Zelanda, Türkiye ve Birleşik Krallık'ın milli marşları sırasıyla çalındı. İstiklal Marşı, Türk Hava Kuvvetleri Bandosu ve Türk tenor Burak Gülşen tarafından seslendirildi. Törende ayrıca savaşta hayatını kaybedenler için dualar edildi ve ilahiler okundu.

Mustafa Kemal Atatürk'ün 1934 yılında Anzak annelerine yazdığı mektubu Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç'in 14 yaşındaki kızı Ecenur Bilgiç okurken, tören boyunca Türk Hava Kuvvetleri Bandosu ile İngiliz Kraliyet Ordusu Bandoları Çanakkale ve Birinci Savaşı döneminden marşları seslendirdi.

Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, İngiltere Başbakanı David Cameron, Başbakan Yardımcısı Nick Clegg, Savunma Bakanı Michael Fallon, Kültür, Medya ve Spor Bakanı Sajid Javid, Dışişleri Bakanı Yardımcısı Hugo Swire, Muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Ed Miliband, Yeni Zelanda Parlamentosu Başkanı David Carter, Avustralya Adalet Bakanı Adalet Bakanı George Brandis, uluslararası hükümet temsilcileri, üst düzey askeri yetkililer ve Çanakkale'de savaşan şehit ve gazilerin ailelerinin de hazır bulunduğu tören, bandolar ile Çanakkale'de savaşan şehit ve gazi ailelerinin Whitehall caddesindeki yürüyüşünün ardından son buldu.

Sayfa Yükleniyor...