İngiltere'nin başkenti Londra'daki Finsbury Park yakınlarında bir cami önündeki cemaatin üzerine kamyonet sürerek bir kişinin ölümüne ve 12 kişinin yaralanmasına neden olan Gallerli Darren Osborne, 43 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Yargıç Bobbie Cheeman-Grubb, 18 Haziran 2017 tarihli saldırının kararını gerekçelendirirken Osborne'a, zihninin aşırı sağ görüşler tarafından "zehirlendiğini" ve akıl yapısının "kötücül bir nefrete" dönüştüğünü söyledi.

Yargıç, 48 yaşındaki Osborne hakkında 43 yıl boyunca şartlı tahliye başvurusunda bulunamayacak şekilde verdiği hükmünde, "Bu bir terör saldırısıydı ve öldürmeyi hedeflediniz" ifadesini kullandı.

Galler'in başkenti Cardiff'te görülen davanın jürisinin cinayet ve cinayete teşebbüs suçlarından yargıladığı Osborne için Yargıç Cheeman-Grubb ayrıca, "En az bir düzine insanı öldürmeye çalıştınız ve hakkında hiçbir şey bilmediğiniz ve hiç tanımadığınız zararsız bir insanın hayatını aldınız" dedi.

Saldırının kurbanı 51 yaşındaki Makram Ali'nin kızı Ruzina Aktar, kararın açıklanmasından sonra basın mensuplarına, "Babamız, tıpkı çoğu terör kurbanı gibi tamamıyla masumdu. Bu şekilde şiddet dolu bir ölüm bizim için çok daha incitici olmakla birlikte ömrünün son dakikalarında hissettiği travmayı hayal dahi edemiyoruz" dedi.

HEDEF CORBYN VE KHAN'DI

Osborne duruşmad