Lordlar 1915'i tartıştı

Sadece tartışma niteliği taşıyan Lordlar Kamarası'ndaki toplantının ardından herhangi bir tasarı, öneri ya da rapor yayımlanmadı.

Anadolu Ajansı 30.03.2010 - 21:37

Lordlar 1915'i tartıştı

İngiltere Parlamentosu'nun üst kanadı olan Lordlar Kamarası'nda, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının dün bir oturumda tartışıldığı öğrenildi.

Yaklaşık 1 saatlik oturumda konuya ilişkin çeşitli görüşler dile getirildi. Lordlar Kamarası üyesi Barones Cox'un önerisiyle yapılan tartışmada, karşılıklı tezlerin savunulduğu kaydedildi.

Sadece tartışma niteliği taşıyan Lordlar Kamarası'ndaki toplantının ardından herhangi bir tasarı, öneri ya da rapor yayımlanmadı.

Barones Cox, daha önce de İngiliz makamlarından çeşitli yollarla 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını tanımasını istemesiyle biliniyor.

24 Nisan'ın anma günü ilan edilmesiyle ilgili bir tasarının ise Nisan sonunda İngiliz Parlamentosu'nun alt kanadı olan Avam Kamarası'nın gündemine gelmesi bekleniyor. Ancak ülkede Mayıs başında yapılması planlanan genel seçim nedeniyle parlamentonun feshedileceğine dikkat çekiliyor. Dolayısıyla tasarının gündeme gelmeyebileceği yorumları yapılıyor.

STRAW GÜVENCE VERMİŞTİ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu ay Londra'ya yaptığı ziyaret sırasında, İngiltere Adalet Bakanı Jack Straw, Avam Kamarası'nda 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının tanınmasını öngören tasarının geçmeyeceği konusunda güvence vermişti.

Straw, "Tasarının yasalaşma ihtimali sıfırdır. Bu konuda herkese güvence veriyorum" demişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...