Lübnan gergin, Nasrallah'dan 'itidal' çağrısı

Lübnan Suriye'deki şiddet olaylarının yeni merkezi haline dönüşüyor. Hafta sonu Lübnan'da iki kentte Şiiler ve Sünnilerin çatışması sonrasında, bu kez de  Suriyeli muhaliflerin 13 Lübnanlı Şii'yi kaçırması yeni bir gerilime neden oldu. Hizbullah lideri, Şiileri sakin olmaya çağırdı.

23.05.2012 - 09:34

Lübnan gergin, Nasrallah'dan 'itidal' çağrısı

Suriye'deki şiddet olaylarının sıçradığı Lübnan'da Sünni-Şii gerginliği tırmanıyor. Trablusşam ve Beyrut'ta Sünnilerle Aleviler arasında yaşanan çatışmalar sonrasında, Özgür Suriye Ordusu'nun 13 Lübanlı Şii'yi kaçırması ülkede yeri bir gerginliğe neden oldu. İran'da kutsal bir mekanı ziyaret eden 13 Lübnanlı dönüş yolunda Suriye'nin Halep kentinde Özgür Suriye Ordusu mensupları tarafından kaçırıldı. Lübnan'da Şiileri sakin olmaları konusunda uyaran Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, rehinelerin kurtarılacağı sözü verdi.


BEYRUT'TA YENİ GÖSTERİ
Özgür Suriye Ordusu'nun Lübnalı Şiileri kaçırdığının başkent Beyrut'ta duyulmasının ardından Şiilerin yoğunlukta yaşadığı bölgelerde sokaklar hareketlendi. Şiiler bazı yolları kapadı, lastikler yakarak barikat kurdu. 

HİZBULLAH: ŞİDDET ÇÖZÜM DEĞİL
Gerilimin artması üzerine devreye Şii Hizbullah örgütünün lideri Hasan Nasrallah girdi. Soğukkanlı olunmasını isteyen Nasrallah, “Yolları kapamak ya da şiddete başvurmak sorunun çözümüne yardımcı olmayacak" dedi. Hizbullah lideri, kaçırılanları geri getirmek için gece gündüz çalışacaklarını söyledi.

Lübnan'da geçtiğimiz pazar günü Suriye Devlet Başkanı Esad karşıtı bir Sünni din adamının öldürülmesinin ardından olaylar çıkmış, 2 kişi yaşamını yitirmişti.

AF ÖRGÜTÜ'NDEN ESAD'A SUÇLAMA
Uluslararası Af Örgütü de, Esad rejimini göstericilere ve tutuklulara işkence yapmak ve onları öldürmekle suçladı. Af Örgütü, geçen yılı kapsayan raporunda, askerlerin yerleşim yerlerine tanklar konuşlandırdığını, barışçı gösteriler yapanları öldürdüğünü, binlerce göstericiyi tutukladığını, tutuklulara işkence yaptığını belirterek, bu eylemlerin insanlığa karşı suç sayılabileceğini vurguladı.

Raporda, batıdaki Banyas bölgesinde tutuklanan bir kişinin 3 gün boyunca dövüldüğü, soyulduğu ve yere akan kanını yalamaya zorlandığı, Humus kentinde 29 Nisan 2011'de Tarık Ziyad Abdülkadir adlı kişinin cesedinin ailesine haziranda teslim edildiği, Abdülkadir'in cesedinde elektrik verilmesi sonucu oluşan yanıklar ile kırbaç ve bıçak izlerinin görüldüğü örnekleri verildi.

'ÇOCUKLARA DA İŞKENCE YAPILIYOR'
Örgüt ayrıca ABD'de rejim karşıtı gösteri yaptığı gerekçe gösterilerek, ABD'de yaşayan piyanist Malik Cendali'nin Humus'taki ailesinin dövüldüğünü açıkladı. Raporda, şiddetin çocukları da kapsadığı belirtilerek, doğudaki Deyr ez-zur kentinde güvenlik güçlerinin, rejim yanlısı gösteriye katılmayı reddeden 14 yaşındaki Muhammed El Mula İsa'yı öldürdüğü vurgulandı.

Şam yönetiminin BM İşkenceyi Önleme Komitesi'ne rapor sunmayı reddettiğine dikkati çeken örgüt, ''cinayetler, işkenceler ve diğer insan hakları ihlalleriyle ilgili bağımsız soruşturmalar yapmayan Esad rejimini'' kınadı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...